Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Thajsku byl formálně jmenován král Mahá Vatčirálongkóna. Většina Thajců zažívá korunovaci poprvé

Svět

  9:04
Bangkok - V Thajsku byl v sobotu formálně korunován král Mahá Vatčirálongkóna jako Ráma X. Konstitučním monarchou se stal před dvěma lety, kdy zemřel jeho otec Pchúmipchon Adundét, avšak korunovační obřady byly odloženy až po skončení období smutku za minulého krále. Královskou korunovaci, která vyjde odhadem na 30 milionů dolarů (téměř 700 milionů Kč), zažívá většina Thajců poprvé. Předchozí král Pchúmipchon Adundét totiž do své smrti v roce 2016 strávil na trůně rekordních 70 let.

Královskou korunovaci zažívá většina Thajců poprvé. foto: Reuters

Sobotní část třídenních obřadů spočívá v náboženských rituálech a převzetí insignií. Vatčirálongkóna dostal na hlavu velkou korunu vítězství, která váží přes sedm kilogramů.

Z letušky královnou. Thajský král se pár dní před korunovací překvapivě oženil, vzal si členku vlastní ochranky

Samotné korunovaci předcházel purifikační ceremoniál, při němž byl panovník, oděný v bílém rouchu, pomazán posvátnou vodou pocházející ze 100 různých míst z celé země.

Po purifikačním, tedy očistném ceremoniálu následovalo pomazání. Vatčirálongkóna, tentokrát už ve zlatem zdobeném královském oděvu seděl na omistranném trůnu s osmi hodnostáři po boku. Každý z nich mu na hlavu nalil posvátnou vodu a stejně tak i devátý hodnostář, coby zástupce boží. Obřad zasvěcení skončil umístěním devítistupňového baldachýnu nad trůn.

V Thajsku byl dnes formálně korunován král Mahá Vatčirálongkóna jako Ráma X.

Posazení těžké, více než 200 let staré koruny na královu hlavu, bylo podle agentury AP konečným rituálem korunovačního ceremoniálu.

Japonský císař Akihito abdikoval. Vláda jeho syna začne i obětováním rýže božstvům

Pchúmipchon Adundét vládl Thajsku rekordních 70 let, a většina Thajců proto neměla ještě příležitost být svědky korunovace panovníka. Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat