4. května 2019 9:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Thajsku byl formálně jmenován král Mahá Vatčirálongkóna. Většina Thajců zažívá korunovaci poprvé

Královskou korunovaci zažívá většina Thajců poprvé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královskou korunovaci zažívá většina Thajců poprvé. | foto: Reuters

Bangkok V Thajsku byl v sobotu formálně korunován král Mahá Vatčirálongkóna jako Ráma X. Konstitučním monarchou se stal před dvěma lety, kdy zemřel jeho otec Pchúmipchon Adundét, avšak korunovační obřady byly odloženy až po skončení období smutku za minulého krále. Královskou korunovaci, která vyjde odhadem na 30 milionů dolarů (téměř 700 milionů Kč), zažívá většina Thajců poprvé. Předchozí král Pchúmipchon Adundét totiž do své smrti v roce 2016 strávil na trůně rekordních 70 let.

Sobotní část třídenních obřadů spočívá v náboženských rituálech a převzetí insignií. Vatčirálongkóna dostal na hlavu velkou korunu vítězství, která váží přes sedm kilogramů.

Samotné korunovaci předcházel purifikační ceremoniál, při němž byl panovník, oděný v bílém rouchu, pomazán posvátnou vodou pocházející ze 100 různých míst z celé země.

Po purifikačním, tedy očistném ceremoniálu následovalo pomazání. Vatčirálongkóna, tentokrát už ve zlatem zdobeném královském oděvu seděl na omistranném trůnu s osmi hodnostáři po boku. Každý z nich mu na hlavu nalil posvátnou vodu a stejně tak i devátý hodnostář, coby zástupce boží. Obřad zasvěcení skončil umístěním devítistupňového baldachýnu nad trůn.

V Thajsku byl dnes formálně korunován král Mahá Vatčirálongkóna jako Ráma X.

V Thajsku byl dnes formálně korunován král Mahá Vatčirálongkóna jako Ráma X.

Posazení těžké, více než 200 let staré koruny na královu hlavu, bylo podle agentury AP konečným rituálem korunovačního ceremoniálu.

Pchúmipchon Adundét vládl Thajsku rekordních 70 let, a většina Thajců proto neměla ještě příležitost být svědky korunovace panovníka. Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz