Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocnice neměla dost vzácné krve pro turistku. Zachránila ji výzva na Facebooku

Asie

  6:00
ČIANG MAJ/LONDÝN - Mladá Britka Lucy Hill může hovořit o velkém štěstí. Když ji před více než dvěma týdny srazilo v thajském Čiang Maj auto, vypadalo to, že nedostane krevní transfúzi, kterou tak zoufale potřebuje. V Asii je totiž její krevní skupina nesmírně vzácná. Díky facebookové výzvě se ale nakonec sešly stovky dárců - a dívka se po sérii podstoupených operací začíná zotavovat.

Mladou Britku na mopedu srazilo auto v thajském Čiang Maj. foto: Facebook.com/Luce Hill

Ten výlet měl být pro Lucy Hillovou vytouženou dovolenou. Když se ale na počátku ledna vydala se svou kamarádkou do severního Thajska, netušila, že převážnou část svého pobytu nakonec stráví v nemocnici, dokonce s velmi nejistými vyhlídkami na uzdravení.

10. leden totiž její plány změnil. Ten den se Hillová stala obětí autonehody. Při ní ji srazilo auto, když jela na mopedu. Ačkoliv měla helmu, utrpěla vážná zranění, hospitalizována byla s krvácením do mozku a zlomenou pánví. V nemocnici pak přišel další šok - nemáme dostatek krve, abychom mohli Lucy operovat, sdělil personál její kamarádce Lauren Hallové. Lucyina krevní skupina je totiž A- a mezi Asiaty se vyskytuje vzácně. Podle Hallové jen 0,3 procenta thajské populace má tento typ krve.

Stovky dárců

Hallová se proto rozhodla pro zoufalé, leč jediné řešení pro svou kamarádku - na internetové stránky serveru TripAdvisor a na sociální síti Facebook zveřejnila výzvu, v níž apeluje na návštěvníky jihoasijské země, aby Lucy pomohli.

„Chápu, že jsou to vaše prázdniny, ale jde o mou kamarádku. Netrvá to dlouho a moc to pomůže. Má kamarádka měla helmu a neudělala nic špatně,“ napsala.

****CALLING ALL TRAVELLERS IN CHIANG MAI OR COMING TO CHIANG MAI IN THAILAND*****Help is needed. Yesterday my friend...

Zveřejnil(a) Lauren Hall dne 10. leden 2016

Příspěvek sdílelo přes sto tisíc lidí, další tisíce příspěvek komentovaly a nabízely svou pomoc i modlitby. Samotná reálná odezva ale byla i překvapivě obrovská. Druhý den se před nemocnicí Rajavej v Čiang Maj od brzkého rána řadily stovky lidí, kteří se dozvěděli o případu a rozhodli se pomoci. Někteří turisté dokonce přiletěli i z druhého konce země, jen aby mohli darovat svou krev.

„Jsme ohromeni tím obrovským množstvím pomoci, je to úžasné. Někteří lidé přiletěli z jižního Thajska, další, kteří se o incidentu dozvěděli po svém příjezdu, se do nemocnice vydali přímo z nádraží,“ uvedla Hallová pro server BBC. I Lucyin otec opakovaně vyjádřil na sociálních sítích slova díků, zatímco její matka se vydala do Čiang Maj, aby se mohla o dceru starat.

Lucy je nyní ve stabilizovaném stavu, po sérii operací zlomené pánve se učí znovu chodit. Podle svého otce stále trpí bolestmi a není jisté, jestli nebude potřebovat podstoupit další operaci. Pravděpodobně se již ale za čas bude moci vrátit domů.

„Dva týdny zpátky jsem se ptal Lucy, budeš se o sebe umět na svých cestách postarat?“ popisuje na Facebooku Lucyin kamarád Kieron Walton. „Odpověděla mi, že Lauren na ni dohlídne. Poslední dny ukázaly, že měla pravdu. Všichni jsme vděční za to, co Lauren pro Lucy udělala,“ dodává.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...