5. října 2017 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Thajsku vrcholí přípravy na královský pohřeb. Mrtvé tělo už vidělo 12 milionů lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Fronta posledních čekatelů (sál bude ve čtvrtek uzavřen) se vine přes dva... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fronta posledních čekatelů (sál bude ve čtvrtek uzavřen) se vine přes dva... | foto: Reuters

BANGKOK Po roce oficiálního smutku, kdy mnoho Thajců chodilo v černé, se blíží pohřeb krále Pchúmipchona Adundéta. Osmaosmdesátiletý panovník, který byl na trůně 70 let, zemřel loni 13. října. V očích svého národa nabyl rysů otcovské figury a v dobách politického neklidu se těšil autoritě morálního kompasu. Pohřební rituál začne 25. října, den poté bude královo tělo zpopelněno. Celý pohřební ceremoniál bude trvat pět dní.

Panovníkovu tělu vystavenému v trůnním sále královského paláce v Bangkoku vzdalo úctu už kolem 12 milionů Thajců, tedy jedna šestina celého národa. Fronta posledních čekatelů (sál bude ve čtvrtek uzavřen) se vine přes dva kilometry. Mnozí čekali i přes noc. „Čekám od včerejšího večera, od šesti, a ve čtvrtek ráno v sedm jsem mohl králi vzdát úctu. V noci jsme zmokli, ale je to povinnost - musíme vzdát úctu našemu otci,“ řekl agentuře Reuters 33letý obyvatel Bangkoku.

Ceremoniál královského pohřbu bude kombinací buddhistických náboženských obřadů a rituálů hinduistických bráhmanů. Královský palác očekává, že zpopelnění se zúčastní na čtvrt milionu truchlících. Pro ty, kteří se nebudou moci pohřbu zúčastnit, bude po celé zemi rozmístěno 85 miniatur místa zpopelnění zesnulého panovníka.

Na skutečném místu obřadu před královským palácem pracují dělníci už celé měsíce. „K tomu, abychom na základě představ a hodnotového systému, v němž se propojily buddhismus a bráhmanský hinduismus, vybudovali nebe, bylo zapotřebí času,“ řekl mluvčí komise, která ceremonii zaštiťuje.

Ceremoniál královského pohřbu bude kombinací buddhistických náboženských obřadů...
Po roce oficiálního smutku, kdy mnoho Thajců chodilo v černé, se blíží pohřeb...

Na místě královského pohřebního obřadu bylo vztyčeno osm konstrukcí, které symbolizují osm hor, jež jsou podle thajského náboženského systému vrcholy univerza. Jedna z nich zastupuje i mytickou horu Méru, kam starodávná indická kosmogonická zobrazení umísťují sídlo bohů. Během zpopelnění bude užito květů ze sedmi druhů santalových stromů - podle pradávné thajské tradice dovede santalová vůně duši zemřelého do nebe.

Pchúmipchon Adundét se těšil nesmírné úctě a oblibě. U politiků měl velkou autoritu, ačkoli neměl prakticky žádnou politickou moc. V zemi, kde se za jeho panování vystřídalo 26 vlád, byl považován za osobnost, která zajišťuje stabilitu a jednotu. Thajsko řídí od roku 2014 vojenská junta.

Na trůn po zesnulém panovníkovi v prosinci nastoupil jeho jediný syn, čtyřiašedesátiletý korunní princ Mahá Vatčirálongkón.

Královský palác a Chrám smaragdového Buddhy budou až do konce měsíce z důvodu královského pohřbu turistům nepřístupné.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz