Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Thajsku začal proces s bývalou premiérkou. Viní ji z korupce a podvodů

Svět

  8:24
BANGKOK - V Thajsku začal soudní proces s bývalou premiérkou Jinglak Šinavatrovou. Státní zástupce ji viní z korupce a podvodů při udělování kontroverzních vládních dotací prodeje rýže, informovaly světové agentury.

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová foto: Reuters

Šinavatrové hrozí trest až deset let ve vězení Sedmačtyřicetiletou političku před soudní budovou čekalo asi 50 stranických kolegů a dalších příznivců. Všechna obvinění, která proti ní byla vznesena, Šinavatrová dnes znovu odmítla a označila je za politicky motivovaná. Novinářům řekla, že si je jistá, že se její nevina prokáže. Další líčení bylo odročeno na 21. července. Šinavatrová bude muset do té doby vždy žádat soud o povolení v případě, že bude chtít odcestovat do zahraničí.

Konec vlády Šinavatrové

Šinavatrová musela odstoupit z funkce loni v květnu po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, údajně kvůli znovunastolení pořádku. Šinavatrové bylo zakázáno na pět let působit v politice.

Premiérka zneužila svou moc, rozhodl thajský soud. Hrozí nové nepokoje

Krátce po převzetí moci armádou se začalo hovořit o podvodech souvisejících s vládními dotacemi rýže. Vláda Šinavatrové údajně od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o 600 miliard bátů (436 miliard korun). Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence, avšak ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům.

Spiknutí elit?

Expremiérčini stoupenci v hluboce rozdělené zemi kritizují obvinění jako spiknutí tradičních elit, mezi něž armáda a soudy patří. Odpůrci Šinavatrové naopak argumentují, že po programu, který expremiérce zajistil popularitu na venkově, zbyly státu hromady neprodané rýže ve skladech a že šlo o hospodářskou pohromu.

Thajsko čelí politické nestabilitě od roku 2006, kdy armáda svrhla premiéra a bratra Šinavatrové Tchaksina. Rod Šinavatrů je velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat