Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Tichém oceánu spadlo letadlo s 21 lidmi

Svět

  7:01aktualizováno  7:09
SANTIAGO DE CHILE - V Tichém oceánu asi 800 km od pobřeží Chile se do moře zřítilo chilské letadlo s 21 lidmi na palubě.

Dítě zapaluje svíčky před budovou televize TVN po pádu letadla v Tichém oceánu. foto: Reuters

V Tichém oceánu v pátek havarovalo letadlo vzdušných sil Chile s 21 lidmi na palubě. Podle agentury AP o tom informoval starosta souostroví Juana Fernándeze, kam měl stroj namířeno.

Chilský ministr obrany Andrés Allamand podle agentury Reuters prohlásil, že letoun se dvakrát neúspěšně pokoušel o přistání, než nedaleko souostroví zmizel.

Příbuzní těch, kteří cestovali letadlem z Chile.

"Když se (letadlo) blížilo k ostrovu, ztratil se radiový kontakt a bylo prohlášeno za ztracené," řekl podle Reuters ministr Allamand. Do oblasti zamířily pátrací týmy, jejich práci ale ztěžuje soumrak. Pohřešované letadlo je armádní letoun typu CASA 212, uvedl také.

Podle prohlášení leteckých úřadů stroj vzlétl z chilské metropole Santiaga de Chile ve 14:00 místního času (pátek 19:00 SELČ) a s řídicí věží ztratil kontakt o čtyři hodiny později. Člen místní rady Felipe Paredes, který na řídicí věži v té době byl, podle AP uvedl, že letadlem při pokusu o přistání cloumal silný vítr a stroj se pak ztratil z dohledu. Velitel pátracích a záchranných akcí Otto Mrugalski prohlásil, že v okolí ostrovů se žádné trosky letadla nenašly.

Souostroví Juana Fernándeze

Ostrovy, oficiálně nazývané Juan Fernández, proslavil světoznámý román britského spisovatele Daniela Defoe Robinson Crusoe, napsaný podle skutečného příběhu dánského námořníka Alexandra Selkirka. Ostrovy leží asi 660 kilometrů od chilského pobřeží a žije na nich trvale asi 650 obyvatel

Starosta souostroví Leopoldo González ale chilské televizi TVN řekl, že v moři asi kilometr od přistávací dráhy byly nalezeny části letadla včetně zavazadel cestujících.

Místní rozhlas Bío-Bío pak citoval jeho slova, podle nichž se ve vodě našly dveře letadla.

"Domníváme se, že došlo k neštěstí a nikdo nepřežil," prohlásil podle AP González. Na palubě prý byl i známý chilský televizní moderátor Felipe Humberto Camiroaga. Na ostrov údajně letěl kvůli reportáži o obnově ostrovů po loňském únorovém zemětřesení a následné vlně cunami, která zničila tamní hlavní město.

"Pro naši zemi to je těžká rána," prohlásil prezident Sebastián Piňera.

Chilská televize TVN uvedla, že letadlem letěli také další čtyři Camiroagovi spolupracovníci z ranního pořadu této největší chilské televize.

Čtěte také:

Dalším z pasažérů byl prý obchodník Felipe Cubillos, švagr ministra obrany, který se podílel na rekonstrukčních pracích po ničivém zemětřesení.

"Dokážu si představit muka a nejistotu příbuzných 21 cestujících na palubě, o němž se předpokládá, že se zřítilo," prohlásil podle Reuters prezident Sebastián Piňera. "Pro naši zemi to je těžká rána."

Autor:

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...