23. dubna 2018 20:06, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řidič dodávky najel v Torontu dodávkou do lidí. Devět jich zabil a 16 zranil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Policista u místa incidentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista u místa incidentu. | foto: Reuters

TORONTO Dodávka, která v pondělí v Torontu najela do lidí, jich devět usmrtila. Dalších 16 osob bylo při incidentu zraněno, pět z nich je v kritickém stavu. Uvedl to zástupce šéfa torontské policie Peter Yuen, podle něhož byl řidič zadržen a nyní je vyšetřován. Podrobnosti o identitě řidiče ani o případném motivu během krátkého brífinku nesdělil. Podrobnosti o něm ani o případném motivu zatím nejsou známy. Svědci tvrdí, že auto do chodců najelo úmyslně.

Údaje o počtu mrtvých se z počátku rozcházely. Incident se stal krátce po 13:00 místního času (po 19:00 SELČ) poblíž stanice metra Finch v severní torontské části North York. Dodávka vyjela na chodník v rušné obchodní čtvrti a podle policie zranila osm až deset lidí. Policisté nedlouho poté dodávku zastavili a řidiče zadrželi.

Deník Toronto Sun zveřejnil video ze zatýkání, z něhož je patrné, že muž nejprve na policistu mířil pistolí, kterou pak zahodil a vzdal se.

„Stále shromažďujeme informace a jakmile to bude možné, sdělíme Kanaďanům více,“ řekl novinářům premiér Justin Trudeau, který vyjádřil soucit všem zasaženým.

Svědci reagují na najetí dodávky do lidí.
Policista stojí u jedné z obětí.

Policisté zatím neuvedli, zda šlo o nehodu, nebo o úmyslný čin. Nájezdy automobilů do bezbranných chodců se v posledních letech staly častým způsobem útoků radikálních islamistů, kteří takto zabíjeli mimo jiné v Berlíně, Londýně, New Yorku či Nice.

Podle několika svědků citovaných kanadskými médii bylo z průběhu incidentu patrné, že řidič měl situaci pod kontrolou. „Prostě projížděl přímo lidmi a na rohu dokázal bez obtíží bezchybně zahnout,“ řekl webu Globalnews student Nick Sanka, který vše sledoval z blízké kavárny. Řidič podle něho při nájezdu vědomě zrychloval.

V Torontu se nyní koná schůzka ministrů zahraniční skupiny vyspělých ekonomik G7. Policie ale v okolí hotelu Intercontinental, kde se šéfové diplomacií nacházejí, nepřijala podle agentury Reuters žádná viditelná opatření.

Policisté kvůli vyšetřování činu uzavřeli přilehlou silnici a lidem doporučili místu se vyhnout. Ve stanici Finch byl přerušen provoz metra.

ČTK
  • 14Diskuse

Najdete na Lidovky.cz