Prezident Nicolas Sarkozy, který usiluje v nadcházejících volbách o druhý mandát a otázku bezpečnosti v zemi označil za jednu ze svých priorit, zdůraznil, že podobných zátahů bude více a povedou i k vyhošťování osob.
Policejní operace proběhla například v oblastech měst Nantes, Lyon, Le Mans a Paříž, ale hlavně Toulouse, kde nedávno ve jménu teroristické sítě Al-Káida vraždil mladý Francouz alžírského původu Mohamed Merah.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Nesouvisí to jen s Toulouse, zahrnuje to celé území, souvisí to s radikálním islámem a je to v plném souladu s justicí... Uskuteční se další podobné operace, které nám také umožní vyhostit ze země lidi, kteří zde nemají co dělat," prohlásil Sarkozy v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Europe 1.
Bezpečnostní zdroje upřesnily, že při zátahu se například našly tři samopaly kalašnikov, pět pušek, několik pistolí a granát, a to hlavně v Nantes.
Francouzští představitelé vyzvali veřejnost, aby nestavěla na roveň islám a terorismus, ale obavy z radikálního islámu jsou v zemi velké po nedávném řádění mladého islamisty na jihu Francie. Sarkozy tehdy reagoval slibem, že bude potlačovat tento radikalismus. Vláda ve čtvrtek například zakázala vstup do země čtyřem muslimským duchovním, kteří působí v jiných západních zemích, ale podle Paříže svými projevy nahrávají radikálům.
Sarkozy minulý týden v reakci na případ Meraha vyzval policii, aby posoudila nebezpečnost osob, o kterých se ví, že nejspíš sympatizují s radikálním islámem. Mladý vrah byl kvůli návštěvám Afghánistánu na seznamu podobně podezřelých, ale policie prý neměla důvod si myslet, že je skutečně nebezpečný a ozbrojený.
Speciální bezpečnostní jednotky se dnes zvlášť zaměřily na osoby podezřelé z podpory organizace Forsane Alizza, která v zemi propaguje islámskou svatou válku, džihád, a byla vládou 29. února zakázána, upřesnil server deníku Le Figaro. Vedení skupiny prý sídlilo v oblasti Nantes.
Sarkozy dnes usoudil, že případ vyvolal ve Francii hluboké trauma, které označil za podobné tomu, které jen ve větší míře zažily Spojené státy po atentátech 11. září 2001.
Mohamed MerahTřiadvacetiletý Merah 11., 15. a 19. března chladnokrevně zastřelil sedm lidí, tři vojáky, tři malé židovské děti a rabína. Elitní jednotka ho zastřelila po více než třicetihodinovém vyjednávání a obléhání v jeho bytě v Toulouse. Vyšetřovatelé ho označili za dlouholetého delikventa, který přijal myšlenky radikálního islámu včetně džihádu. Mladý islamista při vyjednávání s policií prý označil své činy za pomstu Francii za její ubližování muslimům, především účastí ve válce v Afghánistánu, ale i tím, že zakázala muslimkám, aby na veřejnosti měly zahalenou tvář. Zátah se uskutečnil den poté, co bez předchozího oznámení a bez účasti rodiny byl Merah pohřben na muslimském hřbitově na předměstí Toulouse. Krátkého obřadu se zúčastnila jen třicet mladíků ze čtvrti, kde vrah žil. |