9. února 2010 9:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V troskách na Haiti našli živého muže, čtyři týdny po zemětřesení

Záchranáři odnášejí zraněného. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři odnášejí zraněného. | foto: APČTK

PORT-AU-PRINCE Čtyři týdny po katastrofálním zemětřesení na Haiti byl v pondělí v troskách tržiště v hlavním městě nalezen živý muž. Trpěl velkou dehydratací organismu a podvýživou, nicméně podle lékařů jinak neutrpěl vážnější poranění.

Oznámila to televizní stanice CNN. Zatím ale není jisté, že muž byl v sutinách uvězněn celou dobu po zemětřesení z 12. ledna, nebo po následných otřesech.

Rodina 28letého Evana Muncieho sdělila, že na tržišti prodával rýži. On sám lékařům řekl, že když byl uvězněn v sutinách, někdo mu přinesl vodu. Podle lékařů však hovořil poněkud zmateně a chvílemi se domníval, že je stále ještě zablokovaný v troskách.

"Byl vyčerpaný... Měl otevřená zranění na obou nohou, která mu zhnisala," popsal mužův stav doktor Mike Connelly. Dodal, že lidé, kteří ho do nemocnice přinesli, jej našli při odklízení trosek na tržišti.

Záchranné práce na Haiti.

Lékař zdůraznil, že během uplynulého měsíce musel mít muž k dispozici nějakou vodu, aby přežil. Není ale jisté, jak se k ní dostal.

"Jsem si jistý, že zpočátku byl při smyslech, takže byl asi schopen nějaké zásoby najít," poznamenal lékař.

Zemětřesení o síle sedmi stupňů zasáhlo Haiti 12. ledna a téměř srovnalo se zemí jeho metropoli Port-au-Prince i jiná města. Oficiálně si vyžádalo přes 210.000 obětí na životech, další statisíce lidí jsou postiženy a jsou závislé na humanitární pomoci.

Haitská vláda vyhlásila ukončení pátrání po přeživších 23. ledna, ale ještě v následujících čtyřech dnech bylo několik živých lidí ze sutin vyproštěno.

ČTK