Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Trumpově okolí jsou zatím testy na koronavirus negativní. Nákaza se neprokázala ani u Bidena

Záběry z první předvolební debaty mezi Trumpem a Bidenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry z první předvolební debaty mezi Trumpem a Bidenem. | foto: AP Photo

Washington Po čtvrtečním pozitivním koronavirovém testu u amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželky Melanie se stáčí pozornost na další vysoce postavené politiky v USA i na Trumpovy spolupracovníky a rodinu.

Negativní testy na SARS-CoV-2 zatím oznámil viceprezident Mike Pence či Trumpův demokratický vyzyvatel v listopadových prezidentských volbách Joe Biden i se svou manželkou Jill. Nákaza se naopak potvrdila u republikánského senátora Mikea Leeho nebo šéfky Celostátního výboru Republikánské strany (RNC) Ronny McDanielové.

Zpráva o Trumpově nákaze převrátila vzhůru nohama již tak napjatou a vyhrocenou předvolební kampaň pouhý měsíc před volbami. Vzhledem k nejistému vývoji Trumpova onemocnění se v médiích objevují i spekulace ohledně toho, co by se stalo, kdyby Trump nebyl schopen vykonávat funkci.

V takovém případě by jej měl zastoupit viceprezident Pence, jemuž v pátek podle vyjádření jeho mluvčího vyšel každodenní test negativní. Nyní se očekávají zprávy rovněž od demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, která v řadě prezidentského nástupnictví figuruje hned za Pencem. Po ní pak následuje dočasný předseda Senátu republikán Chuck Grassley, u něhož také nejsou výsledky testů dosud známy.

Negativně testy v pátek vyšly demokratickému uchazeči o Bílý dům Bidenovi, který se s Trumpem setkal v úterý při první předvolební debatě. Oba muži však udržovali několikametrový odstup a nepodali si ruce. Biden ve vyjádření na twitteru poděkoval za starost, kterou lidé projevili o jeho zdravotní stav. „Doufám, že to bude sloužit jako připomínka: Noste roušky, udržujte odstup od ostatních a myjte si ruce,“ napsal bývalý viceprezident. Jeho tým pak oznámil, že se uchazeč v pátek vydá na předvolební cestu do státu Michigan, jak původně plánoval.

Zatím nejsou k dispozici také zprávy o testech u demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena, který se s Trumpem setkal v úterý při první předvolební debatě. Oba muži však udržovali několikametrový odstup a nepodali si ruce.

Prezident má nyní mírné příznaky onemocnění covid-19, jež by se daly přirovnat k nachlazení, napsal list The New York Times (NYT) s odkazem na vyjádření dvou činitelů Bílého domu.

Ve světle prezidentova pozitivního testu v pátek vyzval šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer k zavedení programu testování a trasování zákonodárců a dalších zaměstnanců působících v budovách Kongresu. Vzhledem k tomu, že zákonodárci přichází do kontaktu s velkým množství lidí, měly by být veřejnosti dostupné čerstvé informace o jejich zdravotním stavu. Členové Kongresu v současnosti nemohou hlasovat na dálku a musí tak osobně dojíždět do Washingtonu. V parlamentních budovách navíc neplatí žádné požadavky na testování.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...