17. dubna 2017 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecká agentura končí, tvrdila, že Erdogan prohraje. Myslí si, že šlo o podvod

Erdoganovi příznivci slaví výsledek referenda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erdoganovi příznivci slaví výsledek referenda. | foto: Reuters

ANKARA Turecká agentura pro průzkum veřejného mínění Eurasia Opinion Research Center (AKAM) V pondělí oznámila ukončení činnosti. Souvisí to s nedělním referendem, u kterého AKAM předpověděla, že se většina Turků vysloví pro zamítnutí návrhu zásadních ústavních změn.

Podle zatím předběžných výsledků ale byly změny přijaty většinou 51 procenta hlasů. Výsledek referenda ovšem považuje šéf AKAM za podezřelý. „Nemyslím, že je výsledek příliš přesný. Jsem si na sto procent jist, že je ovlivněný,“ domnívá se Kemal Özkiraz.

Özkiraz řekl, že agenturu zavře, protože nebyla schopna správně předpovědět výsledek. Již před referendem slíbil, že pokud zvítězí příznivci změn, agentura ukončí činnost. Podle průzkumu AKAM mělo referendum skončit 53procentním vítězstvím odpůrců změny.

„Někdo mi řekl: ‚Znáš skutečný výsledek. Podváděli. Z 2,5 milionu neplatných hlasů udělali souhlas.‘ Znám ten výsledek. Jaký smysl má dělat průzkum, když jsou schopni zmanipulovat 2,5 milionu hlasů. A nemá cenu pokračovat v průzkumech, i když jsou ty výsledky pravdivé a my jsme se mýlili,“ řekl Özkiraz.

„Napsal jsem, že v průzkumy věřím. Vzdal jsme se kvůli nim kariéry i podniku, který jsem sám založil. Je to moje odpovědnost. Hodně štěstí Turecku,“ dodal.

Agentura prý svým pracovníkům vyplatí mzdy. „Vydali jsme hodně peněz, ale byly naše. Vědomě jsme nikoho neuváděli v omyl,“ řekl šéf AKAM.

Výsledek referenda napadla turecká opozice, protože volební komise nechala započíst i hlasy z lístků bez oficiálních razítek. Opozice vyzvala ke zrušení hlasování.

Výsledek referenda dává vládě možnost provést zásadní obrat politického systému a změnit jej z parlamentního na prezidentský. Nynější prezident Recep Tayyip Erdogan by se mohl u moci udržet do roku 2029.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.