23. listopadu 2018 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Turecku obžalovali 28 lidí kvůli vraždě ruského velvyslance Karlova

Květiny u portrétu Andreje Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květiny u portrétu Andreje Karlova | foto: Reuters

Ankara Turecký prokurátor v pátek podal obžalobu na 28 lidí v souvislosti s dva roky starou vraždou ruského velvyslance v Ankaře. Mezi obžalovanými je i duchovní Fethullah Gülen, kterého úřady viní ze zosnování pokusu o převrat v roce 2016. Informovala o tom agentura Anadolu.

Ruského velvyslance Andreje Karlova zastřelil v prosinci 2016 turecký policista Mevlüt Mert Altintaş během veřejně přístupné vernisáže. Při činu dal najevo, že se jedná o pomstu za severosyrské město Halab (Aleppo), které bylo předtím terčem bombardování především ruského letectva. Policie vraha krátce po útoku zabila.

Prokurátor 28 osob obžaloval z narušení ústavního pořádku, z členství v ozbrojené teroristické skupině a z úkladné vraždy. V obžalobě hovoří i o tom, že čin měl údajně poškodit turecko-ruské vztahy. Kromě duchovního Gülena, který dlouhodobě žije v exilu ve Spojených státech, Ankara obžalovala i další osoby, které podle ní patří k vedení Gülenova hnutí. Toto hnutí turecké úřady považují za teroristické a nazývají ho teroristickou organizací Fethullaha Gülena (FETÖ).

Gülen jakoukoli spojitost s organizací předloňského puče i s vraždou velvyslance odmítá. K vraždě se přihlásila syrská teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah).

Příznivce Gülenova hnutí, i jen domnělé, Erdoganův režim dlouhodobě pronásleduje. Podle prokuratury se snažili svrhnout vládu už v roce 2013 tím, že rozpoutali korupční skandál. V něm figurovali ministři tehdejší vlády a například i syn nynějšího prezidenta a tehdy premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Pronásledování Gülenových příznivců vláda zintenzivnila po pokusu o puč v červenci 2016. Od té doby se čistky ve státní správě dotkly více než 160 000 lidí, včetně soudců, policistů nebo učitelů. Na 50 000 lidí skončilo za mřížemi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!