130 let
Turecký prezident Erdogan.

Turecký prezident Erdogan. | foto: Reuters

V Turecku se konají parlamentní a prezidentské volby

Svět
  •   8:06aktualizováno  16:22
ANKARA - V Turecku se v neděli konají souběžné parlamentní a prezidentské volby, které mohou konsolidovat moc současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, nebo naopak jeho vliv zmírnit. Turecko současnými volbami přechází z parlamentního na prezidentský systém, a to na základě loňského kontroverzního referenda.

Čtyřiašedesátiletý Erdogan, který je u moci od roku 2003, se uchází o další pětiletý prezidentský mandát s výrazně rozšířenými pravomocemi. Jeho vládní islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) mezitím usiluje o zachování většiny v parlamentu.

„Turecko zažívá demokratickou revoluci,“ prohlásil podle agentury Reuters Erdogan poté, co odhlasoval v Istanbulu. „Prezidentským systémem nasadilo Turecko velmi vysokou laťku, výrazně nad úroveň současných civilizací,“ vychválil favorit prezidentského klání ústavní změny. Dodal, že očekává vysokou volební účast, když podle jeho informací tři hodiny před uzavřením volebních místností hlasovala polovina lidí. Úřady oficiální čísla zatím nezveřejnily.

Podle agentury AP nemá Erdogan zcela vyhráno; čelí totiž silné a sjednocené opozici, která se zavázala opět nastolit v Turecku parlamentní demokracii a posílit právní stát. Kvůli klesající popularitě AKP je podle analytiků možné, že v parlamentních volbách ztratí Erdogan většinu a bude muset v případě obhajoby prezidentského mandátu vládnout s parlamentem ovládaným opozicí.

56 milionů registrovaných voličů

Té pomohl zvednout sebevědomí působivou předvolební kampaní prezidentský kandidát největší opoziční formace - Lidové republikánské strany (CHP) - Muharrem Ince. Podle průzkumů má z dalších uchazečů o prezidentský post největší šance dostat se s Erdoganem do případného druhého kola, jež by se konalo 8. července.

„Jestliže Erdogan vyhraje, vaše telefony budou dál odposlouchávány... Dál bude panovat strach... Jestliže vyhraje Ince, soudy budou nezávislé,“ prohlásil Ince na sobotním mítinku v Istanbulu. Zároveň čtyřiapadesátiletý politik znovu slíbil, že bude-li zvolen, do 48 hodin v Turecku zruší výjimečný stav.

Nicméně stoupenci Erdogana věří, že prezidentovo opětné vítězství posílí stabilitu země. „Tato stabilita musí pokračovat, což je možné jen s Erdoganem, a proto ho volím,“ řekl agentuře Reuters hlasující istanbulský domovník Mehmet Yildirim. „Taky si myslím, že s Erdoganem budeme silnější proti Západu,“ dodal.

Hlasování provázelo několik incidentů. Ve městě Suruc na jihovýchodě země došlo k potyčce mezi dvěma skupinami lidí poté, co odtud byl hlášen pokus o volební podvod. Turecké úřady kromě toho oznámily, že vyšetřují desítku cizinců, kteří se pokusili zasáhnout do voleb v regionu obývaném převážně kurdskou menšinou, aniž by byli oficiálními akreditovanými pozorovateli.

Hlasovat v neděli může přijit více než 56 milionů registrovaných voličů. První z nich se začali shromažďovat už před otevřením volebních středisek v 07:00 SELČ. Možnost odevzdat hlas mají do 16:00 SELČ, kdy se střediska opět uzavřou.

Pokud jde o oznamování předběžných výsledků, média o nich smějí informovat nejdříve hodinu po skončení voleb. Přitom mohou využívat výhradně zprávy od ústřední volební komise. Od osmé hodiny večer pak bude zpravodajství zcela volné. Agentura DPA poznamenala, že při předchozích volbách v Turecku byl vítěz znám už v pozdních večerních hodinách.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás