27. října 2017 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V ulicích Barcelony se shromáždily tisíce lidí. Oslavují vyhlášení katalánské nezávislosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Nadšení v ulicích. Katalánský parlament schválil nezávislost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadšení v ulicích. Katalánský parlament schválil nezávislost. | foto: Reuters

BARCELONA Tisíce lidí v centru Barcelony oslavují páteční rezoluci katalánského parlamentu o nezávislosti Katalánska. Náměstí před regionální vládou je ve večerních hodinách podle záběrů ze sociálních sítí zcela zaplněné lidmi, kteří podle listu La Vanguardia čekají, zda přijede katalánský premiér Carles Puigdemont.

Na sociálních sítích se ale objevují i projevy zklamání, smutek vyjádřila například socialistická premiérka Andalusie Susana Díazová. „Jsme na náměstí Sant Jaume a zůstaneme tady tak dlouho, dokud to bude nutné. Republika bude žít díky síle lidu. Ahoj Katalánská republiko,“ napsali na svůj twitter zástupci přední separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC). Ty nynější manifestaci před sídlo katalánské vlády na 18:00 svolali jako „Oslavu vyhlášení republiky“.

Náměstí o rozloze 2900 metrů čtverečních je podle snímků zcela plné, podle odhadu policie je zde asi 6000 lidí. Mávají katalánskými vlajkami a radují se. Do sídla katalánské vlády přitom podle deníku La Vanguardia přišel fax ze španělského Senátu informující, že tato horní komora španělského parlamentu dnes schválila návrh španělské vlády na omezení katalánské autonomie.

Nadšení v ulicích. Katalánský parlament schválil nezávislost.

Nadšení v ulicích. Katalánský parlament schválil nezávislost.

Slaví se i jinde v Katalánsku, například radnice v Gironě sundala ze své budovy španělskou vlajku a nechala tam jen vlajku katalánskou a vlajku Evropské unie.

Někteří Katalánci ale také už vyjadřují na sociálních sítích nespokojenost. Například starostka Barcelony Ada Colauová kritizovala nejen schválení omezení autonomie Senátem, ale i přijetí rezoluce o nezávislosti. „Říkám sama za sebe: ne, ne článku 155 (ústavní článek umožňující omezení autonomie) a ne DUI (zkratka pro jednostranné vyhlášení nezávislosti),“ napsala Colauová na twitteru. Dodala ale, že bude bránit katalánské instituce.

27.října 2017 v 18:38, příspěvek archivován: 27.října 2017 v 18:59

VIDEO: Pro-independence supporters march in the center of #Barcelona?s Old City https://t.co/3IpY08z9Yb https://t.co/o891w644gM

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Pro-independence supporters march in the center of #Barcelona’s Old City https://t.co/3IpY08z9Yb https://t.co/o891w644gM


„Jsem smutná z toho, co se stalo,“ napsala na svém twitterovém účtu andaluská premiérka Díazová. „Žádám Andalusany a zbytek celého Španělska, aby důvěřovali právnímu státu. Do Katalánska se vrátí ústavní pořádek,“ uvedla Díazová. Naopak bývalý baskický premiér Juan José Ibarretxe vyjádřil „Katalánské republice úctu, náklonnost a uznání“.

Nadšení v ulicích. Katalánský parlament schválil nezávislost.
Nadšení v ulicích. Katalánský parlament schválil nezávislost.

Šéf španělských socialistů Pedro Sánchez vyslovil soustrast těm Kataláncům, kteří si přejí jednotu Španělska a kterých je podle dřívějších průzkumů zhruba polovina. Přesná a aktuální čísla nejsou k dispozici. „Cítíme vaši bolest,“ napsal na twitteru Sánchez, který obvinil katalánského premiéra Puigdemonta a místopředsedu vlády Oriola Junquerasa ze zodpovědnosti za rozdělení katalánské společnosti.

ČTK
  • 17Diskuse

Najdete na Lidovky.cz