18. srpna 2019 8:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA demonstrovali pravicoví i levicoví radikálové. Akce vyvolala i Trumpovu pozornost

Demonstranti v Portlandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v Portlandu. | foto: ČTK

Portland (USA)  Policie v americkém Portlandu v sobotu zadržela nejméně třináct lidí při demonstraci ultrapravicových a rasistických organizací, kterým se v centru města postavili maskovaní členové radikálního levicového hnutí Antifa. Čtyři osoby byly se zraněním hospitalizovány.

Střed Portlandu policisté ohradili betonovými bariérami, povolány byly posílené policejní oddíly a agenti FBI. Podle serveru Politico do Portlandu na severozápadě země přijeli pravicoví radikálové z celých USA. Demonstrace se po týdny připravovala v sociálních sítích, stejně jako protiakce extremistů z bojůvek Antifa.

Policisté, kteří se snažili obě skupiny oddělit, zadrželi 13 lidí a zabavili kovové a dřevěné tyče, pepřové spreje a zbraně. Mnoho demonstrantů přišlo do města v přílbách a s ochrannými štíty.

Jeden z členů ultrapravicové polovojenské skupiny Proud Boys.
Policisté vs. Antifa

Portlandská akce vyvolala pozornost prezidenta Donalda Trumpa. Na twitteru napsal, že „Portland je pečlivě sledován“ a vyjádřil očekávání, že správa města si s demonstracemi poradí. Dodal, že se „vážně uvažuje o tom, vyhlásit hnutí Antifa za teroristickou organizaci.“ Podle serveru Politico není jasné, jak by toho bylo možné dosáhnout. V USA neexistuje právní mechanismus, jak kteroukoli vnitrostátní organizaci označit za teroristickou.

Starosta Portlandu Ted Wheeler na Trumpovo vyjádření reagoval poznámkou, že „v potenciálně nebezpečné situaci přilévání oleje do ohně ničemu nepomůže.“

Akci v Portlandu zorganizovaly ultrapravicové polovojenské skupiny Proud Boys, Three Percenters, American Guard a Oath Keepers. Podle místní televize OPB byl průběh akce oproti očekávání spíše klidný, policistům se dařilo zabránit znepřáteleným skupinám v přímém kontaktu. 

ČTK