30. června 2017 16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA platí protiimigrační dekret, na letištích prozatím panuje klid

Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům | foto: Reuters

WASHINGTON Uplatňování protiimigračního dekretu prezidenta Donalda Trumpa, který zpřísňuje vydávání víz občanům šesti převážně muslimských zemích, na amerických letištích nevyvolává žádné významné problémy. Nařízení v pondělí částečně odblokoval nejvyšší soud, administrativa následně vydala kritéria k vydávání víz.

Americký stát Havaj ale o postupu vlády pochybuje a chce, aby federální soud prověřil, zda si administrativa soudní verdikt nevykládá po svém.

Havaj podle soudních dokumentů tvrdí, že zákaz vydávání víz pro cizince, kteří mají v USA prarodiče či vnoučata, odporuje názoru nejvyššího soudu. Ten uvedl, že do USA mohou z občanů Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska vstupovat ti, kteří mají v zemi prokazatelné a důvěryhodné vztahy.

Podle Bílého domu to v případě rodin splňují jen manželé, děti, sourozenci a podle všeho nově také snoubenci, kteří původně podle Trumpovy administrativy stály mimo kruh blízkých příbuzných.

Federální soud v reakci na žádost Havaje vyzval ministerstvo zahraničí USA, aby se k záležitosti vyjádřilo do pondělí 3. července, Havaj pak bude mít do čtvrtka 6. července čas na odpověď.

Fakt, že víza do USA nemusí získat babičky mířící za vnoučaty, kritizoval jako ostudný íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Řešením pro prarodiče tak je při jednání s konzulárním úředníkem uvést, že cestují za svým potomkem žijícím v USA, případně za americkou snachou či zeťem, což regule Bílého domu umožňují.

Prarodiče, ne teroristé

Ve Spojených státech žije více než milion lidí íránského původu. Mnozí z nich nyní na twitteru pod klíčovým slovem #GrandparentsNotTerrorists (Prarodiče, ne teroristé) kritizují nové podmínky vydávání víz.

Zpřísněný imigrační režim režim platí od čtvrtka 20:00 východního času (dneška 02:00 SELČ). Americká letiště nadále fungují v běžném režimu, hlášen není žádný chaos, jako tomu bylo v případě zablokovaného lednového exekutivního příkazu. Tehdy imigrační úředníci do země nevpouštěli ani držitele platných víz, pokud pocházeli z dotčených zemí.

Na několika letištích, například na newyorském Kennedyho či washingtonském Dullesově letišti, působí dobrovolní právníci a ochránci lidských práv, aby mohli poskytnout rady občanům zemí, kterých se omezení týká. I tito aktivisté ale hovoří o klidu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SKLADU s AJ/NJ Kaplice

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz