Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
30. června 2017 16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA platí protiimigrační dekret, na letištích prozatím panuje klid

Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům | foto: Reuters

WASHINGTON Uplatňování protiimigračního dekretu prezidenta Donalda Trumpa, který zpřísňuje vydávání víz občanům šesti převážně muslimských zemích, na amerických letištích nevyvolává žádné významné problémy. Nařízení v pondělí částečně odblokoval nejvyšší soud, administrativa následně vydala kritéria k vydávání víz.

Americký stát Havaj ale o postupu vlády pochybuje a chce, aby federální soud prověřil, zda si administrativa soudní verdikt nevykládá po svém.

Havaj podle soudních dokumentů tvrdí, že zákaz vydávání víz pro cizince, kteří mají v USA prarodiče či vnoučata, odporuje názoru nejvyššího soudu. Ten uvedl, že do USA mohou z občanů Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska vstupovat ti, kteří mají v zemi prokazatelné a důvěryhodné vztahy.

Podle Bílého domu to v případě rodin splňují jen manželé, děti, sourozenci a podle všeho nově také snoubenci, kteří původně podle Trumpovy administrativy stály mimo kruh blízkých příbuzných.

Federální soud v reakci na žádost Havaje vyzval ministerstvo zahraničí USA, aby se k záležitosti vyjádřilo do pondělí 3. července, Havaj pak bude mít do čtvrtka 6. července čas na odpověď.

Fakt, že víza do USA nemusí získat babičky mířící za vnoučaty, kritizoval jako ostudný íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Řešením pro prarodiče tak je při jednání s konzulárním úředníkem uvést, že cestují za svým potomkem žijícím v USA, případně za americkou snachou či zeťem, což regule Bílého domu umožňují.

Prarodiče, ne teroristé

Ve Spojených státech žije více než milion lidí íránského původu. Mnozí z nich nyní na twitteru pod klíčovým slovem #GrandparentsNotTerrorists (Prarodiče, ne teroristé) kritizují nové podmínky vydávání víz.

Zpřísněný imigrační režim režim platí od čtvrtka 20:00 východního času (dneška 02:00 SELČ). Americká letiště nadále fungují v běžném režimu, hlášen není žádný chaos, jako tomu bylo v případě zablokovaného lednového exekutivního příkazu. Tehdy imigrační úředníci do země nevpouštěli ani držitele platných víz, pokud pocházeli z dotčených zemí.

Na několika letištích, například na newyorském Kennedyho či washingtonském Dullesově letišti, působí dobrovolní právníci a ochránci lidských práv, aby mohli poskytnout rady občanům zemí, kterých se omezení týká. I tito aktivisté ale hovoří o klidu.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!