Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA pokračují protesty. Biden je údajně krůček od vítězství, Trump znovu zpochybnil volby

Protesty v USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v USA. | foto: Reuters

Washington  V několika městech Spojených států se ve čtvrtek znovu konají manifestace vyvolané nejistotou kolem výsledku prezidentských voleb. Na shromážděních ve Filadelfii, Atlantě či Phoenixu někteří volají po dokončení sčítání hlasů, stoupenci prezidenta Donalda Trumpa zase po jeho zastavení. Kandidát Demokratické strany Joe Biden večer v krátkém projevu vyzýval k trpělivosti, Trump v projevu opět zpochybnil legitimitu voleb.

Americký prezident Donald Trump znovu na tiskové konferenci tvrdil, že volby vyhrál, ale vítězství mu během sčítání hlasů krade zkorumpovaná mašinérie, ovládaná jeho soupeři z řad demokratů. Žádné důkazy pro svá obvinění nepředložil a po svém prohlášení novináře opustil, aniž by jim umožnil položit mu otázky.

„Vedli jsme v mnoha klíčových státech, a to o hodně, ale pak šla čísla prudce dolů,“ řekl Trump a stěžoval si na údajné nepřipuštění pozorovatelů ke sčítání hlasů a na započítávání údajně zfalšovaných hlasů, zaslaných poštou. Zdůraznil, že kdyby se počítaly jen „zákonné hlasy“, tak by snadno vyhrál. Ale do voleb podle něj zasáhla velká média, velké peníze a velké technologické firmy. Zdůraznil, že se o ukradené vítězství bude soudit.

„Trump zopakoval obvinění z volebních podvodů bez předložení důkazů,“ upozornila stanice BBC, podobně jako agentura Reuters. Ta celé vystoupení označila za signál, že Trump není ochoten ustoupit svému demokratickému soupeři Joeovi Bidenovi.

Trpělivý Biden

„Demokracie je občas složitá. Někdy taky vyžaduje trochu trpělivosti,“ vzkázal Biden téměř dva dny po uzavření posledních volebních místností. „Žádám všechny, aby zůstali v klidu... Proces funguje. Sčítání se dokončuje a (výsledek) budeme vědět velmi brzy,“ citovala jej americká média.

Protesty v USA.
Podporovatelé Trumpa ve Filadelfii.

Bývalý viceprezident znovu vyjádřil přesvědčení, že se nakonec stane vítězem prezidentské volby. Podle některých odhadů už je jen krůček od zisku většiny v tzv. sboru volitelů, kteří ve finále o výsledku rozhodují. Navíc ve většině států, kde zatím není možné vítěze vyhlásit, se situace pro Bidena vyvíjí velmi slibně.

Jedním z těchto států je Pensylvánie, jejíž největší město Filadelfie se stalo ohniskem povolebních manifestací. Ve čtvrtek se v centru města setkaly dvě skupiny demonstrantů, jedna žádala „započítat každý hlas“, druhá protestovala proti údajné snaze ukrást volby.

Z toho Demokratickou stranu obviňuje prezident Trump, ačkoli žádné důkazy se v tomto směru neobjevily. To, že mnozí Američané těmto nepodloženým tvrzením věří, ovšem dokládá i vývoj v Phoenixu, kde se druhým dnem po sobě sešli prezidentovi příznivci, přičemž skandovali „zastavte krádež“. Deník The New York Times napsal, že někteří účastníci byli opět ozbrojení, žádné incidenty ale hlášeny nebyly.

„Naprosto věřím, že Donald Trump vyhrál Arizonu a vyhrál celou zemi,“ řekl 70letý Dale Williams. Některá americká média ovšem ve středu 11 volitelů Arizony přisoudila Bidenovi, který zde podle neúplných výsledků vede o více než dva procentní body. Řada předních médií ještě nepřišla s předpovědí výsledku, zatímco místní činitelé hlásili na 400 000 nezapočítaných hlasů.

Trump za nepříliš příznivého vývoje opakuje na sociálních sítích tvrzení o podvodech a volá po konci sčítání hlasů, před novináře však nepředstoupil od noci na středu, kdy se neprávem prohlásil za vítěze voleb. Ani na dnešní večer nebylo žádné vystoupení před kamerami naplánované.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...