Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V USA se během výstavy karikatur Mohameda střílelo: dva mrtví

USA

  7:23aktualizováno  10:34
DALLAS - Policie v americkém Texasu v neděli večer místního času (v pondělí nad ránem SELČ) zastřelila dvojici útočníků, kteří začali střílet po ostraze výstavy karikatur proroka Mohameda. Zatím není jasné, zda incident souvisel s výstavou, na které byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. Nikdo z návštěvníků zraněn nebyl, lehce postřelen byl jeden člen ostrahy.

Policie sleduje okolí výstavy karikatur proroka Mohameda po střelbě dvou útočníků. foto: Reuters

Událost se odehrála na parkovišti před konferenčním centrem ve městě Garland nedaleko Dallasu, kde se konala výstava kreseb v rámci akce Draw the Prophet (Nakresli proroka), kterou organizovalo protiislámské hnutí American Freedom Defense Initiative (AFDI). Šlo o díla v rámci soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda; první cenou byla odměna ve výši 10 000 dolarů (asi 250 000 korun). 

„Dva muži přijeli před vstup do budovy autem. Oba byli ozbrojení a začali pálit na pracovníka ochranky. Policisté proti ozbrojencům zakročili a usmrtili je,“ uvedl starosta Garlandu Douglas Athas na oficiálním facebookovém profilu města. Člen ostrahy byl po ošetření střelného zranění v oblasti kotníku propuštěn do domácího léčení.

Útočník zabíjel při debatě o svobodě slova a islamismu v Kodani. Je na útěku

V Garlandu se konala výstava kreseb v rámci akce Draw the Prophet (Nakresli proroka), kterou organizovalo protiislámské hnutí American Freedom Defense Initiative. Šlo o díla v rámci soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda; její vítěz měl obdržet finanční odměnu ve výši 10 tisíc dolarů (asi 250 tisíc korun), napsala agentura AP.

Události se účastnil i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders.

Bylo to tak blízko

Ihned po útoku policie uzavřela okolí konferenčního centra. Na místo byla povolána pyrotechnická jednotka kvůli podezření, že dvojice mohla nastražit nálože ve voze, ve kterém přijela. Policie zatím žádný nález trhavin neohlásila. Identita útočníků není podle CNN známa. Na Twitteru se sice jistá skupina k činu přihlásila, není ale jisté, zda za ním skutečně stála.

„Strašné. Bylo to tak blízko. Doufám, že se zraněnému policistovi daří dobře,“ uvedl Wilders po útoku. Dodal také, že jedinou odpovědí na podobné útoky je pokračovat v dosavadní práci, ačkoli to není vždy snadné. Wilders přijel do USA na pozvání AFDI, která je vnímána jako krajně pravicové a silně protiislámské hnutí. To po střelbě vydalo prohlášení, že právě kvůli takovýmto incidentům bojuje o právo na svobodu projevu.

„Tohle je válka o svobodu projevu. Co uděláme? Vzdáme se těm stvůrám?“ uvedlo hnutí na Facebooku. Rovněž Wilders v textové zprávě zaslané nizozemské televizní stanici označil střelbu za nepřijatelný útok na svobodu projevu.

V konferenčním centru v Garlandu akci kromě něj sledovalo dalších asi 200 lidí včetně novinářů. Budova byla uzavřena poté, co došlo ke střelbě; všichni přítomní byli evakuováni.

Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů. Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.

Autoři: ,