Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V USA začaly prezidentské volby, favoritem je Obama

USA

  13:35
WASHINGTON - Hlasovat předčasně v prezidentských volbách ve Spojených státech se začalo ve čtvrtek i v Iowě, jednom z klíčových států, ve kterých se především rozhodne o vítězi. Oficiálně 6. listopadu se o křeslo v Bílém domě utkají dosavadní demokratický prezident Barack Obama a republikán Mitt Romney. Průzkumy prozatím favorizují Obamu.

Obama se z Bílého domu přesunul právě do Pentagonu, kde se zúčastnil pokládání věnce na památku 184 lidí, kteří před 11 lety zemřeli po nárazu letadla pilotovaného teroristy do budovy amerického ministerstva obrany foto: ČTK

Už v polovině amerických států lze hlasovat v předstihu. V minulých dnech toho podle stanice BBC využily státy Jižní Dakota, Vermont a Idaho, ale Iowa je prvním státem s označením "klíčový". V posledních volbách zde předčasně hlasovalo kolem 30 procent voličů, kteří dali Obamovi solidní většinu. Nynější průzkumy mu v Iowě přisuzují náskok pěti procentních bodů.

Kampaně obou kandidátů se zaměřily na předčasně hlasující voliče, jejichž počet podle statistik rok od roku roste. Očekává se, že do dne voleb odevzdá svůj hlas nejméně třetina voličů.

Pozornost směřuje také na Floridu
Obama a Romney strávili středu v Ohiu, které také tradičně patří ke klíčovým volebním státům. V Ohiu se předpokládá, že předčasně bude hlasovat téměř polovina voličů a že výsledek bude těsný.

ČTĚTE TAKÉ

Velká pozornost analytiků i obou kandidátů se v této souvislosti nyní zaměřuje na další klíčový stát - Floridu. Předpokládá se totiž, že zde budou předčasně hlasovat až dvě třetiny voličů.

Autoři: ,