Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA se zavírají bary a pláže. Rekordy hlásí například Kalifornie, roušky vyžaduje 45 z 50 států

Pláže v Los Angeles jsou veřejnosti uzavřené. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláže v Los Angeles jsou veřejnosti uzavřené. | foto: ČTK

Washington Spojeným státům se nedaří zastavit šíření koronaviru, nové případy nemoci covid-19 rychle přibývají. Rekordy hlásí například Kalifornie. Americké státy proto ve snaze dostat epidemii pod kontrolu obnovují karanténní opatření a zavádějí povinné nošení roušek. Stát New York dnes rozšířil povinnost dvoutýdenní karantény na cestující z již 16 nejhůře zasažených států unie, napsala agentura Reuters.

Z nichž 126 000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Agentura Reuters srovnala týdenní údaje a zjistila, že se v minulém týdnu ve srovnání s předchozími sedmi dny v USA počet nových případů zvýšil o 46 procent.

V 21 amerických státech je přitom míra nákazy vyšší než úroveň, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za znepokojivou. Zatímco předminulý týden se vrátilo jako pozitivní pět procent provedených testů, minulý týden to bylo sedm procent. WHO považuje za znepokojivé, pokud míra pozitivních testů přesáhne pět procent. Z podrobnějšího rozboru vyplývá, že stát Arizona měl minulý týden 24 procent pozitivních testů, Florida 16 procent a Nevada, Jižní Karolína a Texas po 15 procentech.

Počet nových případů se ve srovnání s předchozím týdnem zvýšil v 31 státech - na Floridě, v Louisianě, Idahu a ve státě Washington to byl více než dvojnásobek.

Arizonský guvernér Doug Ducey v pondělí nařídil uzavřít bary, noční kluby, tělocvičny, kina a vodní centra na nejméně 30 dní. Od tohoto opatření si slibuje zpomalení růstu nových případů nemoci covid-19. Uvedl také, že veřejné školy nezačnou fungovat dříve než 17. srpna.

Pracovníci v ochranných oblecích ve Washingtonu.
Pracovník v ochranném obleku ve Washingtonu.

Uzavření barů a hospod počínaje 1. červencem nařídil také kalifornský okres San Diego. Opatření zpřísňují i další regiony v Kalifornii, která podle propočtu Reuters za pondělí zaznamenala rekordní přírůstek nemocných od počátku pandemie. Reuters uvedl, že nově přibylo nejméně 7418 případů a že tato bilance není konečná, neboť ještě nejsou dostupná data za všech okresů. Například v okrese Los Angeles bylo za poslední den evidováno přes 2900 případů covidu-19, což je denní rekord.

Los Angeles od 3. do 6. července uzavře všechny pláže a také plážové promenády včetně přilehlých cyklostezek, za porušení vstupu bude hrozit pokuta až tisíc dolarů (24 000 korun). Město tak chce zabránit tomu, aby lidé víkend s oslavou Dne nezávislosti trávili na přeplněných plážích.

Nevadský guvernér Steve Sisolak pozastavil uvolňování protikoronavirových opatření. Nevada tak nejméně do konce července zůstane v přechodné fázi a pokud se situace nezlepší, nebo dokonce zhorší, je Sisolak připraven podniknout rázné kroky.

V Kansasu guvernérka Laura Kellyová oznámila, že podepíše dekret, který většině obyvatel tohoto státu USA nařídí nošení roušek na veřejnosti. Opatření, které začne platit od pátku, bude roušky vyžadovat v obchodech a na místech, kde nebude možné dodržovat vzájemný odstup nejméně šesti stop (1,8 metru), a to nejen ve vnitřních prostorách, ale také venku.

Povinné roušky zavedla například floridská města Miami Beach či Jacksonville či okres Jefferson v Louisianě. Americká média uvádějí, že roušky alespoň nějakým způsobem vyžaduje 45 z 50 amerických států a také v hlavním městě Washingtonu, plošně jsou povinné v 18 z nich, mimo jiné v New Yorku, Marylandu, New Jersey či Pensylvánii. Naopak Iowa, Montana, Jižní Dakota, Wisconsin a Utah nosit roušky po obyvatelích nechtějí, ačkoli Utah tuto ochranu důrazně doporučuje.

Povinné nošení roušek se nyní v USA stalo aktuálním tématem. Newyorský guvernér Andrew Cuomo, jehož stát byl ještě před několika týdny hlavním ohniskem epidemie v zemi, vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby exekutivním nařízením přikázal nošení roušek. Cuomo na prezidenta rovněž apeloval, aby sám šel příkladem a roušku si nasadil. Trump není příznivcem roušek a jejich nošení ponechává na osobním rozhodnutí každého, uvedl Bílý dům s tím, že prezident zároveň nemá problém s příkazy místních samospráv.

Cuomo již dříve nařídil 14denní karanténu všem lidem, kteří přijíždí z osmi silně zasažených států. Dnes tento seznam zdvojnásobil, příkaz se nově týká i lidí cestujících z nejlidnatější Kalifornie.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...