Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA hlásí rekordní nárůst případů koronaviru. V Brazílii počet zemřelých překonal hranici 60 tisíc

Svět

  7:20aktualizováno  10:55
Washington/Los Angeles - Denní počet nových případů koronavirové nákazy ve Spojených státech ve středu překonal hranici 50 000, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to ze statistik vedených Univerzitou Johnse Hopkinse. Řada států vzhledem k novému nárůstu infikovaných zastavuje uvolňování restrikcí nebo je dokonce opět zpřísňuje v čele s nejlidnatější Kalifornií, jež je nyní ohniskem pandemie v USA.

ilustrační snímek foto: Reuters

Ve 14 státech USA se v červnu zdvojnásobil počet nakažených. Více než třetina pozastavila rušení opatření

Prezident Donald Trump se v reakci na nový rozmach nákazy poprvé vyjádřil pro nošení roušek na veřejnosti, ačkoliv si ji dosud sám odmítal nasadit.

Největší nárůsty nových případů nyní hlásí také Arizona, Florida a Texas, které jsou podle Reuters mezi 14 státy, v nichž se během června počet nakažených více než zdvojnásobil. Texas ve středu opět překonal s 8076 pozitivními nálezy SARS-CoV-2 svůj dosavadní rekord, Jižní Karolína zase ohlásila dosud největší počet zemřelých za 24 hodin. Zatím nejvyšší počet nových nákaz hlásí rovněž Aljaška, Severní Karolína, Tennesee či Georgia.

Testování na koronavirus na Floridě.
Lidé ve Virginii v USA čekají před nemocnicí na testování.

Kalifornie vzhledem k nynější situaci nařídila uzavření barů a vnitřních prostor restauraci v 19 okresech, což se dotkne 70 procent místních obyvatel. Vedení státu Indiana zastavilo proces postupného uvolňování restrikcí a Nové Mexiko prodlužuje stav zdravotní nouze do poloviny července. Město New York, jež bylo ohniskem nákazy na začátku pandemie v USA, preventivně zakáže servírování jídla uvnitř restaurací. Město Miami Beach na Floridě zavede noční zákaz vycházení.

Čtyřicetimilionová Kalifornie, která je nejlidnatějším státem USA, ve středu podle CNN zaznamenala druhou nejvyšší denní bilanci za dobu pandemie, když se nákaza za 24 hodin potvrdila u dalších 6367 lidí. Jenom v okrese Los Angeles počet lidí s koronavirem narostl během středy o 2002 na 105 507, oznámily podle Reuters úřady desetimilionového územního celku. Počet infikovaných se v Kalifornii zvýšil o 50 procent během posledních dvou týdnů, hospitalizovaných s covidem-19 je za stejnou dobu o 43 procent více.

USA vykoupily veškeré dávky remdesiviru na tři měsíce dopředu. Ostatní země nedostanou nic

Donald Trump, který po měsíce odmítal nosit roušku, ačkoliv to doporučuje americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ve středu prohlásil, že její používání podporuje. Sám si ji údajně několikrát nasadil a vzal by si ji, kdyby byl s více lidmi v uzavřené místnosti. Média poznamenávají, že dosud nebyl spatřen s maskou na obličeji.

Trump rovněž prohlásil, že se mu líbí, jak v roušce vypadá. „Byla to tmavě černá maska a myslím, že jsem vypadal OK. Vypadal jsem jako Osamělý jezdec,“ řekl prezident s odkazem na postavu z amerického westernu. Podle agentury AP přitom v minulosti prohlásil, že roušku nenosí, protože by vypadal směšně a odmítal ji používat, protože nechtěl vypadat znepokojený zdravotní situací a chtěl se více soustředit na znovuotevírání americké ekonomiky. Na konci května rovněž sdílel příspěvek na twitteru od novináře Brita Huma, který se posmíval Bidenově vzezření v tmavě černé roušce při oslavách Dne obětí války.

Nošení roušek se stalo ve značně rozdělené společnosti politickým tématem. Zatímco v začátcích pandemie od něj úřady odrazovaly, později svůj názor obrátily a začaly ho doporučovat. Proti nošení obličejových masek se však začali ozývat konzervativci, kteří příkaz nošení masek na obličej považovali za narušení osobní svobody. Podle Politico však bude pro postoj konzervativců rozhodující názor jejich lídra, tedy Donalda Trumpa. Prezidentovo středeční prohlášení by proto mohlo být začátkem veřejné kampaně, která zachrání mnoho životů, domnívá se Politico.

USA jsou nejhůře zasaženou zemí na světě. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dosud zaznamenaly 2 686 582 lidí s koronavirem, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podlehlo 128 062 osob.

Přes 60 000 zemřelých v Brazílii, Mexiko má více obětí než Španělsko

Počet zemřelých s koronavirem SARS-CoV-2 v Brazílii překonal hranici 60 000. Za posledních 24 hodin zemřelo opět více než 1000 nakažených. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo brazilské ministerstvo zdravotnictví. Mexiko hlásí 5681 nově potvrzených případů infekce a také dalších 741 úmrtí. Dohromady v Mexiku už zemřelo 28 510 lidí s covidem-19, což středoamerickou zemi posouvá před Španělsko na šestou příčku mezi zeměmi s nejvyšším počtem obětí koronavirové nákazy.

Další vakcína proti koronaviru vykazuje nadějné rané výsledky

Brazílie za poslední den zaznamenala úmrtí 1016 lidí s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Dohromady tak země s 212 miliony obyvatel eviduje 60 610 zemřelých, informovala agentura Reuters.

Počet obětí koronavirové nákazy v šesté nejlidnatější zemi světa druhý den po sobě překonal tisícovku, přičemž v úterý dokonce hlásila 1280 úmrtí s covidem-19, zatímco v pondělí zhruba 700.

Výrazně rostou v Brazílii počty nakažených. Za poslední den jich jihoamerická země evidovala 45 482 a ve statistikách už je uvedeno dohromady 1 447 523 nakažených. Brazílie tak je nadále druhou nejhůře zasaženou zemí světa po Spojených státech. V úterý v zemi přibylo 33 846 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Zdravotničtí odborníci ostře kritizují pravicového prezidenta Jaira Bolsonara za jeho přístup ke krizi vyvolané koronavirem. Covid-19 označil za „chřipečku“ a vůči přibývajícímu počtu mrtvých se staví lhostejně.

Mexiko ve středu oznámilo dalších 5681 nově nakažených a 741 zemřelých. Dohromady tak mexické úřady dosud evidovaly 231 770 infikovaných a 28 510 zemřelých, což je více než ve Španělsku. Před Mexikem jsou v počtu úmrtí USA, Brazílie, Británie, Itálie a Francie.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat