Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oproti předchozímu dni přibylo v USA i Brazílii více nových případů, v Číně se nemoc objevuje sporadicky

Lidé ve Virginii v USA čekají před nemocnicí na testování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé ve Virginii v USA čekají před nemocnicí na testování. | foto: Reuters

Washington, Berlín, Brasília V USA za posledních 24 hodin přibylo více než 20 000 nakažených a 743 úmrtí s koronavirem. V obou případech jde o mírný nárůst oproti předchozímu dni. Celkově už úřady evidují 1 809 109 infikovaných, z nichž 105 099 po komplikacích doprovázejících nemoc covid-19 zemřelo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na americkou Univerzitu Johnse Hopkinse (JHU). V Brazílii hlásí 11 598 nově nakažených, zatímco v Číně přibylo pouze 5 nových případů.

O den dříve zaznamenala země s 330 miliony obyvatel 598 úmrtí a přibližně 19 000 nakažených.

V žádné jiné zemi se počet úmrtí spojovaný s epidemií covidu-19 ani nepřibližuje hranici 100 000 - ve druhé Británii dosud s koronavirem zemřelo více než 39 000 osob. Z amerických států je nejhůře zasažen New York, kde po nákaze koronavirem zemřelo už skoro 30 000 lidí.

Všechny americké státy, byť v rozdílné míře, již začaly uvolňovat opatření zavedená s cílem zabránit šíření infekce. Nové zákazy vycházení byly nicméně nově vyhlášeny v desítkách amerických měst ve snaze úřadů zabránit násilnostem při demonstracích, které vyvolala smrt černocha George Floyda při policejním zásahu.

Brazílie je novým ohniskem pandemie

Brazílie hlásí 11 598 nově nakažených koronavirem, což je o téměř 5000 méně než o den dříve. Přírůstek 623 úmrtí za poslední den je naopak vyšší; v pondělí (SELČ) hlásily úřady 480 zemřelých s nemocí covid-19. Celkově už země eviduje 526 447 potvrzených případů koronavirové infekce a 29 937 zemřelých. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Úterní přírůstek nakažených je výrazně nižší než v neděli, kdy v zemi přibylo rekordních více než 33 000 infikovaných. Počet zjištěných nákaz koronaviru je v Brazílii druhý nejvyšší na světě po Spojených státech, které registrují více než 1,8 milionu nakažených.

Více úmrtí spojených se šířením koronaviru je hlášeno kromě USA také z Británie a Itálie. V latinskoamerické zemi s 210 miliony obyvatel ovšem aktuálně mrtví přibývají výrazně rychleji než v nejhůře zasažených evropských zemích, v uplynulých dnech předehnala Brazílie Francii i Španělsko.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje Brazílii za nové ohnisko pandemie covidu-19. V celé Latinské Americe se už podle agentury AFP nákaza koronavirem potvrdila u více než milionu lidí.

Čína

Pevninská Čína za pondělí evidovala pět nových případů nákazy koronavirem. Je to o 11 méně než o den dříve, kdy byl denní součet nejvyšší za skoro tři týdny. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvolání na zdravotnické úřady.

Za všemi pěti nově odhalenými případy nemoci z koronaviru jsou podle národní zdravotnické komise lidé, kteří přicestovali ze zahraničí.

Úřady rovněž zaznamenaly deset případů nákazy, při nichž se u pacientů neobjevily žádné příznaky nemoci covid-19. V neděli přibylo 16 asymptomatických případů.

Celkový počet infikovaných koronavirem je v zemi s 1,4 miliardami obyvatel 83 022. Bilance úmrtí i po dnešku zůstává na 4634.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...