Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA za poslední den přibylo 450 úmrtí na covid-19, počet nakažených v Brazílii přesáhl 700 tisíc

Pracovníci v ochranných oblecích ve Washingtonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci v ochranných oblecích ve Washingtonu. | foto: Reuters

Svět Ve Spojených státech za posledních 24 hodin přibylo 450 úmrtí způsobených koronavirem, uvedla dnes (v pondělí večer místního času) Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Počet nakažených koronavirem v Brazílii přesáhl 700 000 lidí. Tamní ministerstvo zdravotnictví v pondělí ohlásilo 37 134 úmrtí spojených s covidem-19, za den se jejich počet navýšil o 679 lidí.

Ve Spojených státech zaznamenali nejnižší mezidenní nárůst obětí pandemie za zhruba dva měsíce. Kvůli nemoci covid-19 už podle její databáze v zemi umřelo 110 900 lidí, virem se v USA nakazilo přes 1,96 milionu lidí.

Agentura AFP připomíná, že počty mrtvých, které zveřejňuje JHU, bývají se závěrem víkendu nižší v závislosti na zpětné vazbě od místních zdravotnických úřadů.

Statistika mrtvých i nakažených je u USA suverénně nejvyšší z celého světa. V několika evropských zemích je však při přepočtu na milion obyvatel počet úmrtí připisovaných covidu-19 vyšší než v případě USA.

Podle nového propočtu výzkumníků z Massachusettské univerzity, který vychází z devíti epidemických modelů, dosáhne 27. června počet úmrtí způsobených koronavirem v USA 127 000. Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě aktuálně odhaduje, že na začátku srpna bude těchto případů 145 728.

V Brazílii přibylo 15 564 nově nakažených

Brazílii eviduje více než 700 000 nakažených lidí covid-19. Celkově tamní ministerstvo ohlásilo 37 134 úmrtí spojených s covidem-19, za den se jejich počet navýšil o 679 lidí. Nově přibylo 15 564 nakažených koronavirem. Shodné údaje před federálním ministerstvem zdravotnictví zveřejnila národní rada sjednocující resorty zdravotnictví jednotlivých brazilských států (Conass).

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek stáhlo ze svého serveru údaje o počtu nakažených a mrtvých a několik hodin bylo na internetových stránkách napsáno, že „jsou v údržbě“. V sobotu se už na stránkách objevila jen čísla za posledních 24 hodin. V neděli resort s dvouhodinovým odstupem zveřejnila dvě různé bilance.

Předseda brazilské poslanecké sněmovny Rodrigo Maia ministerstvo obvinil z manipulace s údaji. Resort v pondělním prohlášení uvedlo, že rozdíly ve zveřejněných datech způsobily zejména chybné údaje ze dvou států, které byly později opraveny.

Co se týče počtu mrtvých je nyní Brazílie třetí na světě po Spojených státech a Británií. Z pohledu nakažených koronavirem předstihly tuto jihoamerickou zemi pouze Spojené státy. Reálná čísla jsou podle expertů ale v Brazílii mnohem vyšší, protože země málo testuje.

Německo eviduje celkově 184 543 nakažených s covid-19

Německo v pondělí zaznamenalo 350 nových případů nákazy koronavirem, což je o téměř 140 více než v neděli. Komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehlo dalších 37 lidí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, byla infekce dosud diagnostikována u 184 543 lidí, z nichž 8711 zemřelo. Zhruba 170 200 dříve nakažených eviduje RKI jako uzdravené, za posledních 24 hodin se jejich počet zvýšil o 600.

Na jednotkách intenzivní péče je nyní kolem 540 lidí s covidem-19. Většina z nich - 316 - je napojena na umělou plicní ventilaci.

Nejpostiženější spolkovou zemí je dlouhodobě Bavorsko, které hraničí s Českem. Nákaza koronavirem se tam potvrdila u více než 47 400 lidí, z nichž 2521 zemřelo. Nejlidnatější spolková země, Severní Porýní-Vestfálsko, eviduje přes 38 700 infikovaných a 1635 mrtvých. Sasko, druhá spolková země sousedící s Českou republikou, dosud zaznamenalo 5333 nakažených a 217 obětí.

Rusko patří mezi nejzasaženější země světa

Rusko dnes ohlásilo 8595 nových případů nákazy koronavirem a 171 úmrtí s covidem-19 za uplynulých 24 hodin. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na krizový štáb. O den dříve to bylo 8985 nových případů a 112 úmrtí. Celkem se od počátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 485 253 lidí, z nichž 6142 zemřelo a 242 397 se vyléčilo.

Rusko je z hlediska počtu nakažených třetí nejpostiženější zemí světa, po USA a Brazílii. Ve světě se koronavirem nakazilo více než sedm milionů lidí, z toho více než 400 000 zemřelo.

Z 85 ruských regionů nadále zůstává nejhorší situace v Moskvě, odkud je podle agentury Interfax hlášeno 1572 nových případů a 59 úmrtí. V metropoli nicméně od dnešního dne skončil režim, podle kterého obyvatelé museli zůstávat doma s výjimkou nejnutnějších pochůzek. „Obyvatelé města, včetně Moskvanů starších 65 let a lidí a trpících chronickými nemocemi, smějí bez omezení vycházet na ulici, jezdit za svými záležitostmi a navštěvovat veřejná místa,“ uvedl starosta Sergej Sobjanin. Také se otvírají kadeřnictví, veterinární kliniky či zprostředkovatelny práce. Divadla a cirkusy se budou moci vrátit ke zkouškám. Lidé také budou smět navštěvovat hřbitovy.

List Vedomosti upozornil, že toto zmírnění restrikcí se nevztahuje na demonstrace a opoziční protesty. Starosta Sobjanin ve svém nařízení povolil jen „oficiální akce“ pořádané úřady.

V Británii na covid-19 zemřelo 40 597 osob

Britský statistický úřad ONS dnes uvedl, že skutečný počet obětí s koronavirem dosáhl v zemi 64 000. K číslu dospěl srovnáním letošních úmrtí s dlouhodobým průměrem, uvedla agentura Reuters. Podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví od začátku epidemie v zemi zemřelo po komplikacích doprovázejících nemoc covid-19 přes 40 500 lidí.

Epidemiologové uvádějí, že analýza nárůstu úmrtnosti - tedy všech úmrtí převyšujících pětiletý průměr - je nejpřesnějším způsobem, jak odhadnout počet lidí, kteří zemřeli v důsledku koronavirové nákazy. Výhodou tohoto ukazatele je, že je porovnatelný mezi jednotlivými státy.

Británie patří k zemím nejhůře zasaženým pandemií covidu-19. Podle statistiky ministerstva zdravotnictví zemřelo s koronavirem 40 597 osob, přičemž více evidují pouze Spojené státy (přes 110 000). V pondělí ohlásily britské úřady 55 nových obětí, což bylo nejméně od 22. března. Z hlediska počtu nakažených je Británie s 287 000 infikovanými celosvětově čtvrtá, za USA, Brazílií a Ruskem.

Podle dnes zveřejněné statistiky agentury Reuters, která se odvolává na data ONS a která na rozdíl od té ministerské zahrnuje i laboratorně nepotvrzená úmrtí s koronavirem, zemřelo v Británii 51 766 osob.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...