Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dusno v USA: o víkendu po střelbě zemřelo 160 lidí, včetně šesti dětí. Může za to několik faktorů

Bílý dům v tradičních amerických barvách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílý dům v tradičních amerických barvách. | foto: Reuters

Washington O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí největších amerických měst násilnosti, při kterých přišlo o život asi 160 lidí včetně šesti dětí ve věku od šesti do 14 let. Dalších 500 lidí utrpělo zranění.

Podle agentury AP jsou násilnosti v USA v poslední době na vzestupu a stojí za nimi kombinace dopadů pandemie nemoci covid-19, protestů proti rasismu, bezprecedentního nárůstu prodaných zbraní a vypjaté atmosféry vzhledem k blížícím se prezidentským volbám.

Guvernér státu Georgia Brian Kemp v úterý vyhlásil stav nouze, když v místní metropoli Atlantě při víkendových potyčkách zemřelo pět lidí a 31 jich bylo postřeleno. K uklidnění situace rovněž povolal do ulic na 1000 příslušníků národní gardy.

„Čeho je moc, toho je příliš,“ prohlásila starostka Atlanty Keisha Lanceová Bottomsová po zprávách o smrti osmileté holčičky. Vyzvala k rychlému dopadení viníků a poznamenala, že pouliční násilnosti vrhají stín na masivní a převážně pokojné protesty hnutí Black Lives Matter (na životech černochů záleží), které v posledních týdnech zachvátily Spojené státy i další země. Vyvolalo je úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty.

„Pokud chcete, aby nás lidé brali vážně a nechcete, abychom o toto hnutí nepřišli, nesmíme o sebe přicházet navzájem,“ řekla Lanceová Bottomsová.

Nejhorší potyčky však hlásilo Chicago, které bylo svědkem jednoho z nejkrvavějších svátečních víkendů z posledních let. I přesto, že ulice hlídalo o 1200 policistů více než obvykle, tam při přestřelkách zemřelo 17 lidí včetně sedmileté holčičky a 14letého chlapce a 63 dalších osob utrpělo zranění.

V New Yorku se při oslavách Dne nezávislosti mísily výbuchy ohňostrojů s výstřely ze zbraní, informovala agentura Reuters. V nejlidnatějším americkém městě o víkendu zemřelo nebo skončilo se střelným zraněním v nemocnici 64 lidí.

V New Yorku za červen meziročně vzrostl počet přestřelek o 130 procent, nárůst počtu ozbrojených střetů hlásí i mnohá další velká města. Vysvětlení tohoto jevu přitom podle místních činitelů a kriminologů není jednoduché. „Pro něco takového není jedna jediná příčina,“ řekl starosta New Yorku Bill de Blasio. „Fakt, že nefunguje soudní systém, ekonomika neběží, lidé byli dlouhé měsíce zavření: Za touto výzvou se skrývá mnoho problémů,“ dodal.

Podle jednoho z představitelů místní policie stojí za nárůstem násilností například nedávné propuštění řady vězňů z věznice na ostrově Rikers či zákaz používání škrtících chvatů při zatýkání.

Nezisková organizace Trace uvedla, že s přibývajícími přestřelkami by mohl souviset i nedávný nárůst počtu prodaných zbraní v čase pandemie covidu-19. Zbraní si Američané koupili od března do května o 2,1 milionu více, než v této roční době bývá obvyklé.

Pastor a významná postava hnutí za občanská práva Gregory Livingston vidí jako příčinu současného nárůstu násilností zakořeněný rasismus, na který američtí politici nijak nereagují a také podle něj americkou „násilnou historii“. Pandemie a její ekonomické následky podle něj zvýšily společenské nerovnosti, které už tak negativně dopadaly především na černošské obyvatelstvo. Prohlásil také, že se de Blasio bojí postavit rasismu v newyorském policejním sboru. „Na radnici chybí odvaha,“ řekl.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...