Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Dusno v USA: o víkendu po střelbě zemřelo 160 lidí, včetně šesti dětí. Může za to několik faktorů

Bílý dům v tradičních amerických barvách. foto: Reuters

Washington - O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí největších amerických měst násilnosti, při kterých přišlo o život asi 160 lidí včetně šesti dětí ve věku od šesti do 14 let. Dalších 500 lidí utrpělo zranění.
  21:45

Podle agentury AP jsou násilnosti v USA v poslední době na vzestupu a stojí za nimi kombinace dopadů pandemie nemoci covid-19, protestů proti rasismu, bezprecedentního nárůstu prodaných zbraní a vypjaté atmosféry vzhledem k blížícím se prezidentským volbám.

Guvernér státu Georgia Brian Kemp v úterý vyhlásil stav nouze, když v místní metropoli Atlantě při víkendových potyčkách zemřelo pět lidí a 31 jich bylo postřeleno. K uklidnění situace rovněž povolal do ulic na 1000 příslušníků národní gardy.

„Čeho je moc, toho je příliš,“ prohlásila starostka Atlanty Keisha Lanceová Bottomsová po zprávách o smrti osmileté holčičky. Vyzvala k rychlému dopadení viníků a poznamenala, že pouliční násilnosti vrhají stín na masivní a převážně pokojné protesty hnutí Black Lives Matter (na životech černochů záleží), které v posledních týdnech zachvátily Spojené státy i další země. Vyvolalo je úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty.

„Pokud chcete, aby nás lidé brali vážně a nechcete, abychom o toto hnutí nepřišli, nesmíme o sebe přicházet navzájem,“ řekla Lanceová Bottomsová.

V Evropě zemřelo už 200 tisíc lidí s covidem-19, v USA 130 tisíc. Případy přibývají v Indii i v Rusku

Nejhorší potyčky však hlásilo Chicago, které bylo svědkem jednoho z nejkrvavějších svátečních víkendů z posledních let. I přesto, že ulice hlídalo o 1200 policistů více než obvykle, tam při přestřelkách zemřelo 17 lidí včetně sedmileté holčičky a 14letého chlapce a 63 dalších osob utrpělo zranění.

V New Yorku se při oslavách Dne nezávislosti mísily výbuchy ohňostrojů s výstřely ze zbraní, informovala agentura Reuters. V nejlidnatějším americkém městě o víkendu zemřelo nebo skončilo se střelným zraněním v nemocnici 64 lidí.

Vandalové v USA svrhli sochu černošského buditele Douglasse. Jde o odvetu za odstraňování pomníků?

V New Yorku za červen meziročně vzrostl počet přestřelek o 130 procent, nárůst počtu ozbrojených střetů hlásí i mnohá další velká města. Vysvětlení tohoto jevu přitom podle místních činitelů a kriminologů není jednoduché. „Pro něco takového není jedna jediná příčina,“ řekl starosta New Yorku Bill de Blasio. „Fakt, že nefunguje soudní systém, ekonomika neběží, lidé byli dlouhé měsíce zavření: Za touto výzvou se skrývá mnoho problémů,“ dodal.

Podle jednoho z představitelů místní policie stojí za nárůstem násilností například nedávné propuštění řady vězňů z věznice na ostrově Rikers či zákaz používání škrtících chvatů při zatýkání.

Florida v porovnání s Evropou zažívá koronavirový ‚armagedon‘. Ani zbytek USA není na tom o moc lépe

Nezisková organizace Trace uvedla, že s přibývajícími přestřelkami by mohl souviset i nedávný nárůst počtu prodaných zbraní v čase pandemie covidu-19. Zbraní si Američané koupili od března do května o 2,1 milionu více, než v této roční době bývá obvyklé.

Pastor a významná postava hnutí za občanská práva Gregory Livingston vidí jako příčinu současného nárůstu násilností zakořeněný rasismus, na který američtí politici nijak nereagují a také podle něj americkou „násilnou historii“. Pandemie a její ekonomické následky podle něj zvýšily společenské nerovnosti, které už tak negativně dopadaly především na černošské obyvatelstvo. Prohlásil také, že se de Blasio bojí postavit rasismu v newyorském policejním sboru. „Na radnici chybí odvaha,“ řekl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!