Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V zimě bývá na Sibiři i - 60. Teď teplota šplhá až k 35 stupňům

Svět

  9:02
MOSKVA/LOS ANGELES - Střední Evropa se nadále potýká s tropickými teplotami, přes Rakousko se ale ve čtvrtek večer přehnala silná bouřka. Přívalové deště zaplavily silnice a rozvodnily říčky a potoky.

Ruské slané jezero Tus si oblíbily stovky lidí, zejména díky blahodárnému černému bahnu, které obsahuje řadu minerálů. Podobné najdete u Mrtvého moře. foto: Reuters

Uvedla to agentura APA. Letní bouře potrápily také severoamerický Detroit, kde desetitisíce lidí se ocitly bez elektřiny. Na Sibiř, kde v zimě teploty klesají až pod minus 60 stupňů Celsia, udeřila tropická horka.

Přes Rakousko se ve čtvrtek večer přehnala silná bouřka, která způsobila velké škody především v Korutanech, Dolních Rakousích a ve Štýrsku. Řada silnic se ocitla pod vodou nebo pod nánosem naplavenin. Hasiči odstraňovali následky celou noc, uvedla APA.

V korutanském Lavanttalu se říčka Lavant podobně jako další toky vylila z břehů. Korutanští řidiči proto dnes dopoledne musí počítat s dopravními omezeními. Uzavřena byla mimo jiné silnice mezi Wolfsbergem a Packsattelem, kterou v jednom úseku zasypala masa rozmočené zeminy.

V Dolních Rakousích vichřice vyvrátila řadu stromů a přívalové deště vyplavily sklepy. Uzavřeno bylo také několik silnic a železničních tratí.

Nejhůře postižen byl okres Tulln. Jeden řidič uvízl se svým autem ve městě Kirchberg am Wagram v železničním podjezdu, který zatopila voda. Vlastními silami se mu podařilo z vozu zachránit, auto museli vytáhnout hasiči.

V Senftenbergu se rozvodnila řeka Krems. Hasiči na místě postavili stěny s pískem, aby zabránili rozsáhlejším záplavám. V Hollabrunnu zapálil blesk rodinný dům.

Dopravním omezením se nevyhnulo ani Štýrsko, kde byla zaplavena silnice mezi Deutschfeistritzem a Übelbachem. Problémy ohlásilo také Salcbursko, kde se dočasně rozvodnily jinak nenápadné a klidné potoky a říčky.

S následky série letních vichřic se potýkali obyvatelé amerického Detroitu v Michiganu, kde se na 100.000 domácností ocitlo bez elektrické energie.

Silný nárazový vítr, blesky a vydatný déšť zde poničily elektrická vedení a trafostanice. Elektrikáři spolu s hasiči pracovali celou noc na odstranění škod, uvedla DPA. Naopak na jihozápadě USA v Kalifornii je modrá obloha a teploty v Los Angeles se blíží 40 stupňům Celsia. Slunečné počasí ale přidělává starosti úřadům, které se obávají požárů. Záchranáři se proto pustili do likvidace vyschlých křovin.

Tropické vedro, sužující střední Evropu, s plnou silou udeřilo i v místech, která klimatologové označují za nejchladnější na severní polokouli. Podle dnešní zprávy ruské agentury ITAR-TASS dosahuje v těchto dnech teplota v Ojmjakonském okrese Jakutska až 35 stupňů. V oblasti proslulé extrémními mrazy nezřídka teploměry v zimních měsících klesnou pod minus 60 stupňů.

Extrémní vedra na Sibiři ohrožují dálkové vedení elektřiny a železniční dopravu, protože vysoké teploty deformují koleje. Lesníci mají obavy z požárů, které se v některých místech přibližují městům a obcím.

Finské úřady vydaly varování před řasami, které se v současné vlně veder přemnožily na volném moři. Na pobřeží jejich výskyt podle finské televize YLE nepřekračuje průměrné hodnoty, situace by se ale mohla změnit s příchodem větrného počasí. Nejvíce nalezených řas hlásí východní pobřeží Helsinek a Alandské ostrovy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat