16. dubna 2014 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V žoldu kartelu. Starostu drogové metropole zatkli kvůli vydírání

Zabavené drogy z mexického pašeráckého tunelu (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabavené drogy z mexického pašeráckého tunelu (ilustrační snímek). | foto: ČTK

MEXIKO Starosta mexického města Apatzingán, bašty mocného drogového kartelu Templářští rytíři, byl zadržen v souvislosti s podezřením z vydírání ve prospěch kartelu. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Podle státních zástupců nutil Uriel Chávez členy městské rady, aby předávali kartelu část ze svých příjmů ve výši zhruba 30 000 korun. Podle výpovědí poškozených je starosta odvezl za město, kde jim ozbrojení muži hrozili smrtí a požadovali peníze na nákup zbraní. Chávez všechna obvinění odmítl.

Kartel Templářských rytířů způsobil značné bezpečnostní problémy v západomexickém státě Michoacán, kde se proti němu postavily ozbrojené skupiny občanské sebeobrany. Místní obyvatelé se však na příslušníky těchto samozvaných milicí dívají s nedůvěrou. Obávají se, že se z nich rovněž stanou zločinecké gangy.

ČTĚTE TAKÉ:

Boj s Templářskými rytíři

Templářští rytíři se v Michoacánu objevili poprvé v roce 2011 a kontrolují v této části země hlavně obchod s kokainem a marihuanou. Členové občanských milicí svou revoltu zdůvodňují tím, že armáda a federální policie nedokázaly zaručit bezpečnost jejich rodinám.

Vláda, která původně milice tolerovala, je nyní vyzvala ke složení zbraní. Podle ministra vnitra už nejsou potřebné, protože bezpečnostní složky v poslední době zneškodnily vůdce kartelu. Naposledy 31. března oznámila vláda zabití hlavy Templářských rytířů Enriqua Plancarta. Výzvu úřadů však uposlechlo jen několik málo příslušníků milicí, ministr vnitra proto v úterý stanovil 10. květen jako konečný termín pro registraci nelegálních zbraní. Poté chce prý proti těmto oddílům razantně zakročit.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...