28. května 2019 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V4 má společného kandidáta na funkci ve strukturách EU. Je jím Slovák Šefčovič

Maroš Šefčovič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maroš Šefčovič. | foto: Reuters

BRATISLAVA Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič je společným kandidátem čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (Slovensko, Česko, Maďarsko a Polsko) na některou z vrcholných funkcí v EU po evropských volbách. Novinářům to v úterý řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

„Je dohoda na úrovni visegrádské čtyřky, že společným kandidátem našeho seskupení pro některou z vrcholných pozic v nových evropských strukturách je Maroš Šefčovič. Jsme přesvědčeni o tom, že Maroš má všechny předpoklady, aby takovou pozici zastával,“ řekl Lajčák.

Premiér Babiš dementoval, že by státy V4 chtěli navrhnout Šefčoviče na post předsedy EK

Šéf slovenské diplomacie neupřesnil, jakou pozici by Šefčovič mohl v unii nově zastávat. „Jednání začínají, nebudou jednoduchá. Děkujeme našim partnerům z visegrádské čtyřky, že se shodli na této kandidatuře. Věřme, že bude úspěšná,“ uvedl Lajčák.

Český premiér Andrej Babiš před odletem na summit státníků unijních zemí do Bruselu popřel informace listu Hospodářské noviny, že zmíněná čtveřice středoevropských států bude navrhovat Šefčoviče na post předsedy Evropské komise. Dlouholetý diplomat Šefčovič neuspěl v březnových přímých volbách slovenského prezidenta.

ČTK