2. července 2019 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V4 stále odmítá Timmermanse do čela Evropské komise, potvrdil Babiš. Vlastního kandidáta skupina nemá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Brusel Státy visegrádské skupiny (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, nadále odmítají možnost, že by do čela Evropské komise nastoupil nizozemský socialista Frans Timmermans. Novinářům to v úterý před dalším jednáním summitu EU o novém obsazení klíčových postů v EU řekl český premiér Andrej Babiš.

Vlastního kandidáta V4 nemá, logické by ale podle Babiše bylo, kdyby klíčové křeslo předsedy komise obsadil nominant vítěze květnových eurovoleb, Evropské lidové strany (EPP).

Summit EU v úterý dopoledne v Bruselu pokračuje, už nyní se koná řada přípravných setkání, včetně koordinační diskuse právě zemí Visegrádu. Babiš, kterého večer čeká v Česku jednání s prezidentem Milošem Zemanem o vládě, byl v úterý „celkem optimistický“ ohledně výsledku jednání.

Odmítnutí nejen ze strany V4

Schůzka začala v neděli v podvečer, ale ani přes 18 hodin vyjednávání zatím nevedlo k výsledku. Možná nominace Timmermanse totiž narazila na odpor nejen V4, ale i Itálie a také některých premiérů hlásících se k EPP, přesně s argumentem, že vítězství ve volbách do Evropského parlamentu by mělo znamenat právo post v čele komise obsadit.

Babiš v úterý při příchodu na jednání summitu zdůraznil, že premiéři zemí V4, kteří se hlásí k různým politickým rodinám, nehrají na summitu stranickou politiku. „Všichni ostatní bojují za zájmy svých politických frakcí a v tom je ten zásadní rozdíl,“ řekl. Podobně se prý už vymezil i na jednání liberální frakce, kam jeho Hnutí ANO v EU patří.

Český premiér zmínil několik lidí, kteří by podle něj na funkci předsedy komise stačili, z liberální frakce třeba nynější komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. Výraznou část svého ranního vystoupení před médii Babiš věnoval opakování výhrad, které V4 má vůči Timmermansovi, hlavně v souvislosti s migrací. Nechápe prý, proč po desítky hodin nebyli ostatní premiéři - Francie, Španělska, Holandska a Německa - schopni pochopit, že prosazení nynějšího prvního místopředsedy Evropské komise jako jejího budoucího šéfa by vedlo jen „ještě k většímu rozdělení a názorovému rozdílu“ v EU.

Evropští socialisté však i nadále trvají na dosazení Temmermanse do čela rady Evropské komise.

ČTK