Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Václav Klaus v Káhiře: na Hradě bude velká egyptologická výstava

Václav Klaus a Husní Mubarak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus a Husní Mubarak | foto: ČTK

KÁHIRA Na Pražském hradě se za dva roky zřejmě uskuteční velká výstava egyptských archeologických objevů. V Káhiře o tom jednal prezident Václav Klaus se svým egyptským protějškem Husním Mubarakem.

Klaus při jednáních také zopakoval Mubarakovi pozvání do České republiky. Egyptský prezident by podle Klause mohl do Prahy přijet ještě letos. Tématem jejich dnešního rozhovoru byly také izraelsko-palestinské vztahy a ekonomická spolupráce mezi Egyptem a ČR.

"Hovořili jsme i o plánované výstavě egyptských archeologických vykopávek na Pražském hradě, která by proběhla v roce 2012 pod záštitou prezidenta Mubaraka a mou," řekl Klaus českým novinářům po jednání. Expozice by měla ukázat objevy českých egyptologů, ale i některé archeologické nálezy zapůjčené z egyptských sbírek. Václav Klaus v Egyptě

Českým vědcům se za 52 let, která uplynula od založení Československého egyptologického ústavu na Univerzitě Karlově, podařilo dosáhnout řady jedinečných objevů. K nejznámějším patří odkrytí nekropole v Abúsíru či objev šachtového hrobu "správce paláců a kněze předčitatele" Iufaa. Výstavu věnovanou půlstoletí českých archeologických výzkumů v Káhiře český prezident zahájil při své návštěvě Egypta před dvěma lety.

Podle neoficiálních informací ČTK bylo jedním z hlavních cílů Klausovy návštěvy v Egyptě také zopakovat pozvání Mubaraka do Prahy. Egyptský prezident byl v ČR v roce 1994. Česká diplomacie usiluje hlavně o posílení obchodní spolupráce s Káhirou, které by Mubarakova návštěva dala nový impulz. Klaus po dnešní schůzce s Mubarakem řekl, že očekává jeho cestu do Prahy letos. "Myslím, že se k tomu schyluje, i když on je plně angažován tady," dodal.

Dvaaosmdesátiletý Mubarak patří k nejvlivnějším a nejdéle sloužícím politikům arabského světa. Egypt hraje tradičně důležitou roli v izrealsko-palestinských vyjednáváních. Klaus po dnešním jednání řekl, že egyptský prezident není příliš optimistický pokud jde o chystaná mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci. "Na straně druhé mají všichni pocit, že už to takhle nemůže dlouho trvat, že obě strany chtě nechtě budou muset zasednout k nějakému jednacímu stolu," řekl Klaus.

Klaus představil v Egyptě i novou Škodu Superb
Izrael dal minulý týden najevo, že je připraven vrátit se k mírovým rozhovorům s Palestinci, které přerušila válka v pásmu Gazy v prosinci 2008. Americký vyslanec pro Blízký východ George Mitchell již dříve navrhl, že by sloužil jako zprostředkovatel rozhovorů. Palestinci nicméně trvají na svých podmínkách. Abbás o vývoji na Blízkém východě jednal s Muburakem v sobotu.Klaus v Egyptě představil Škodu Superb.

Klaus s egyptským prezidentem hovořil také o ekonomické spolupráci. Kromě aktivit mladoboleslavské škodovky, která za Klausovy účasti v neděli v Káhiře představila svůj vlajkový model Škoda Superb, mají české firmy v Egyptě i další projekty. Společnost AŽD má příslib zakázky na stavbu tramvajové trati v Alexandrii. České společnosti se chtějí v Egyptě prosadit také s ekologickými projekty, nabízejí solární elektrárny nebo výrobu biopaliv z rýžové slámy.

Klaus o ekonomické spolupráci jednal už v neděli s egyptským ministrem průmyslu a obchodu Rašídem Muhammadem Rašídem. Tento klíčový ekonomický ministr Mubarakovy vlády přijede koncem března do České republiky.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...