Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Jsem ničema a za válku se omlouvám, prosí zběh vagnerovců v Norsku o milost

Andrej Medveděv ze skupiny vagnerovců foto: Reuters

Bývalý příslušník ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Andrej Medveděv, který žádá o azyl v Norsku, se omluvil Ukrajincům, kteří v Norsku žijí a kritizují jeho přítomnost v této skandinávské zemi. „Pro vás jsem ničema, ale já vás jen žádám, abyste vzali v potaz, že jsem si to uvědomil, i když opožděně, a jsem proti tomu všemu,“ řekl Medveděv v rozhovoru s televizí NRK.
  19:56

„Žádám vás, abyste mě neodsuzovali a každopádně se omlouvám,“ uvedl dále v televizním rozhovoru.

Medveděv, který odmítá návrat do Ruska kvůli obavám o svůj život, nyní pobývá v centru pro žadatele o azyl v Oslu. Do Norska vstoupil ilegálně tento měsíc překročením společné hranice mezi Norskem a Ruskem, která je dlouhá 198 kilometrů.

Šestadvacetiletý Rus tvrdí, že Vagnerovu skupinu opustil poté, co mu byl bez jeho svolení prodloužen kontrakt platný od loňského července do listopadu.

Rusko-norskou hranici překročil v noci ze 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Připouští, že čtyři měsíce bojoval ve službách vagnerovců na Ukrajině.

„Dotyčný byl zadržen na základě imigračního zákona a zvažujeme jeho internaci v táboře pro cizince s ilegálním pobytem,“ řekl agentuře AFP zástupce norské policie Jon Andreas Johansen. Policie nechtěla upřesnit důvody zadržení ani sdělovat další podrobnosti.

Medveděv dává najevo ochotu svědčit o válečných zločinech, přičemž popírá, že by se na některém z nich sám podílel. Norská kriminalistická služba Medveděva vyslýchá a vede ho jako svědka.

Někteří experti a novináři ale upozorňují na to, že je potřeba stavět se k případu obezřetně. Přejít hranici na severu je totiž podle nich obtížné, takže norské úřady musí brát v úvahu možnost, že jde o provokatéra či o člověka, jehož činu by mohly ruské úřady využít ve svůj prospěch.

Podle některých Medveděv nemohl překročit ostře střeženou rusko-norskou hranici bez cizí pomoci. On sám tvrdí, že přešel zamrzlou řeku Pasvik, zatímco ruští pohraničníci po něm stříleli a v patách měl jejich psy.

Podle svého advokáta je Medveděv připraven hovořit o svých zkušenostech z Vagnerovy skupiny s lidmi vyšetřujícími válečné zločiny. Medveděv je považován za potenciálně cenného svědka, který by mohl potvrdit brutalitu, s níž si zjevně vagnerovci na Ukrajině počínají.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat