Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Naděje z Izraele: vakcína od Pfizeru podle nových dat v zemi funguje daleko lépe, než se očekávalo

Vakcína na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína na covid-19. | foto: Reuters

Jeruzalém/Praha Izrael, který je v současnosti považovaný za očkovací velmoc, přichází s prvními pozitivními poznatky ohledně účinnosti vakcíny. Nová data ukazují zásadní pokles nakažených a hospitalizovaných již po první dávce očkování. Látka od Pfizeru navíc funguje po druhé injekci ještě lépe, než se očekávalo.

Hned dvě analýzy se zabývaly vlivem vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Odborníci ale krotí nadšení a poukazují na fakt, že jde o předběžné výsledky.

Jednu z nich zveřejnila v pondělí Izraelská zdravotní organizace (Maccabi Healthcare Services).  Ta sledovala nemalý vzorek 128 600 očkovaných, přičemž bylo infikováno během proběhnuvšího týdne po druhé injekci pouze 20 lidí, což odpovídá zlomkům procenta.

Pasažér na letišti Bena Guriona v Tel Avivu.
Pasažér s rouškou na letišti v Tel Avivu.

K podobným závěrům došlo i tamní ministerstvo zdravotnictví, které mělo k dispozici dokonce data ze 428 000 občanů, na které se dostaly obě dávky vakcíny. Z nich za týden onemocnělo pouze 63. 

Prvotní údaje z Izraele tak naznačují, že účinnost očkování by mohla přesahovat 95 procent, které na základně klinických testů uváděli výrobci látky. Statistiky shrnuje americký list New York Times.

První dávka překvapuje

Podle zveřejněných výsledků by též mohlo platit, že v nejvíce ohrožených skupinách po první dávce očkování dochází ke snižování počtu případů s těžkými příznaky. Izraelská zdravotní organizace zaznamenala pokles hospitalizovaných lidí ve věku nad 60 let o 60 procent po třech týdnech od první injekce. Zjištění vychází z 50 777 sledovaných pacientů, napsal v neděli list Israel Times.

Statistiky dále ukazují na vysokou účinnost první dávky. Mezi 13 a 21 dnem po první injekci se snížil mezi očkovanými počet nakažených o 60 procent. Tyto údaje vyvrací obavy, které vznikly po zveřejnění prvních izraelských výsledků. Zdravotní experti minulý čtvrtek uvedli, že po dvou týdnech od první dávky funguje vakcína pouze ve třetině případů, oproti slibovaným 52 procentům, jak informoval server Lidovky.cz.

Odborníci ale zdůrazňují, že data jsou z „nedokonalého“ vzorku, a proto jde pouze o předběžné závěry, které je třeba podrobit dalšímu zkoumání. „Výsledky jsou působivé, ale musíme doplnit, že nejde o skupinu lidí, u kterých bychom disponovali dostatečnými demografickými a geografickými údaji,“ řekl izraelský imunolog Cyrille Cohen.

Průběžné statistiky nicméně dávají naději. „Vzrušující výsledky posilují přesvědčení, že vakcína od Pfizeru je vysoce efektivní,“ dodal Cohen.

Izrael očkuje nejrychleji na světě. Podle posledních dat první dávku dostalo 40 procent lidí a druhou okolo pěti procent. Navzdory úspěšné očkovací kampani země čelí silné vlně nových nákaz v souvislosti s takzvanou britskou mutací koronaviru. 

Země v neděli zrušila veškerou leteckou dopravu a hermeticky se uzavřela. V minulém týdnu prodloužila již potřetí ochranou uzávěru, která potrvá do konce ledna. Jeruzalémské špičky dále čekají na to, až se klíčový faktor očkování plně projeví v počtu nakažených.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!