Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Naděje z Izraele: vakcína od Pfizeru podle nových dat v zemi funguje daleko lépe, než se očekávalo

Vakcína na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína na covid-19. | foto: Reuters

Jeruzalém/Praha Izrael, který je v současnosti považovaný za očkovací velmoc, přichází s prvními pozitivními poznatky ohledně účinnosti vakcíny. Nová data ukazují zásadní pokles nakažených a hospitalizovaných již po první dávce očkování. Látka od Pfizeru navíc funguje po druhé injekci ještě lépe, než se očekávalo.

Hned dvě analýzy se zabývaly vlivem vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Odborníci ale krotí nadšení a poukazují na fakt, že jde o předběžné výsledky.

Jednu z nich zveřejnila v pondělí Izraelská zdravotní organizace (Maccabi Healthcare Services).  Ta sledovala nemalý vzorek 128 600 očkovaných, přičemž bylo infikováno během proběhnuvšího týdne po druhé injekci pouze 20 lidí, což odpovídá zlomkům procenta.

Pasažér na letišti Bena Guriona v Tel Avivu.
Pasažér s rouškou na letišti v Tel Avivu.

K podobným závěrům došlo i tamní ministerstvo zdravotnictví, které mělo k dispozici dokonce data ze 428 000 občanů, na které se dostaly obě dávky vakcíny. Z nich za týden onemocnělo pouze 63. 

Prvotní údaje z Izraele tak naznačují, že účinnost očkování by mohla přesahovat 95 procent, které na základně klinických testů uváděli výrobci látky. Statistiky shrnuje americký list New York Times.

První dávka překvapuje

Podle zveřejněných výsledků by též mohlo platit, že v nejvíce ohrožených skupinách po první dávce očkování dochází ke snižování počtu případů s těžkými příznaky. Izraelská zdravotní organizace zaznamenala pokles hospitalizovaných lidí ve věku nad 60 let o 60 procent po třech týdnech od první injekce. Zjištění vychází z 50 777 sledovaných pacientů, napsal v neděli list Israel Times.

Statistiky dále ukazují na vysokou účinnost první dávky. Mezi 13 a 21 dnem po první injekci se snížil mezi očkovanými počet nakažených o 60 procent. Tyto údaje vyvrací obavy, které vznikly po zveřejnění prvních izraelských výsledků. Zdravotní experti minulý čtvrtek uvedli, že po dvou týdnech od první dávky funguje vakcína pouze ve třetině případů, oproti slibovaným 52 procentům, jak informoval server Lidovky.cz.

Odborníci ale zdůrazňují, že data jsou z „nedokonalého“ vzorku, a proto jde pouze o předběžné závěry, které je třeba podrobit dalšímu zkoumání. „Výsledky jsou působivé, ale musíme doplnit, že nejde o skupinu lidí, u kterých bychom disponovali dostatečnými demografickými a geografickými údaji,“ řekl izraelský imunolog Cyrille Cohen.

Průběžné statistiky nicméně dávají naději. „Vzrušující výsledky posilují přesvědčení, že vakcína od Pfizeru je vysoce efektivní,“ dodal Cohen.

Izrael očkuje nejrychleji na světě. Podle posledních dat první dávku dostalo 40 procent lidí a druhou okolo pěti procent. Navzdory úspěšné očkovací kampani země čelí silné vlně nových nákaz v souvislosti s takzvanou britskou mutací koronaviru. 

Země v neděli zrušila veškerou leteckou dopravu a hermeticky se uzavřela. V minulém týdnu prodloužila již potřetí ochranou uzávěru, která potrvá do konce ledna. Jeruzalémské špičky dále čekají na to, až se klíčový faktor očkování plně projeví v počtu nakažených.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...