Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vakcína jako munice. Odpůrci očkování vycítili šanci, plánují koordinovaně nalomit důvěru společnosti

Vakcína na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína na covid-19. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Lídři skupin bojujících proti očkováním popsali nadcházející vakcínu proti koronaviru jako stěžejní příležitost k posílení nedůvěry v očkování a naplánovali online kampaně. Informovala podle Washington Post britská organizace bojující proti šíření dezinformací a nenávisti.

Podle reportu Center for Countering Digital Hate (CCDH – Centrum pro boj s digitální nenávistí) odpůrci vakcín používají například koordinované zasílání zpráv, aby nalomili důvěru společnosti ve vakcínu proti onemocnění covid-19. Report také osvětluje postupy sociálních sítí při odhalování takových praktik.

Pacienti očkovaní vakcínou proti covidu.
Zdravotní sestřička drží v ruce ampulku s vakcínou proti koronaviru.

Tak třeba největší sociální síť Facebook zakazuje veřejné šíření dezinformací o koronaviru i vakcíně, přesto k němu dochází. Uživatelé totiž mohou vytvářet „soukromé“ skupiny, které vakcinaci zpochybňují a mají až tisíce členů. Falešná tvrzení nesouvisející přímo s covidem-19, ale například i s jinými druhy očkování, jsou pak někdy po přečtení kontrolory dokonce opatřena štítkami o kontrole faktů, píše Washington Post.

V uplynulých měsících Facebook nicméně odstranil například dvě hlavní skupiny zaměřené proti očkování a podnikl další kroky, které podle CCDH vedly k oslabení hlasu členů nebo stoupenců protivakcinačních stránek a skupin v počtu 3,2 milionů. 

„Zavázali jsme se oslovit co nejvíce lidí s přesnými informacemi o vakcínách a za tímto účelem jsme zahájili partnerství s WHO a Unicef,“ uvedla mluvčí Facebooku Andrea Valloneová. Washington Post však podotýká, že jde o velice malý počet oproti tomu, jak skupiny lidí zaměřených proti vakcínám vzrostly. Celkově má mít ​​425 antivakcinačních účtů na Facebooku, Instagramu, YouTube a Twitteru 59,2 milionu sledujících.

Podle listu lze v nadcházejících měsících očekávat, že bude docházet u dezinformátorů k zaměření na případy, kdy lidé zaznamenali nežádoucí účinky vakcíny, a použití těchto příkladů k argumentaci o nebezpečných vedlejších účincích vakcín. 

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!