Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vakcína jako munice. Odpůrci očkování vycítili šanci, plánují koordinovaně nalomit důvěru společnosti

Vakcína na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína na covid-19. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Lídři skupin bojujících proti očkováním popsali nadcházející vakcínu proti koronaviru jako stěžejní příležitost k posílení nedůvěry v očkování a naplánovali online kampaně. Informovala podle Washington Post britská organizace bojující proti šíření dezinformací a nenávisti.

Podle reportu Center for Countering Digital Hate (CCDH – Centrum pro boj s digitální nenávistí) odpůrci vakcín používají například koordinované zasílání zpráv, aby nalomili důvěru společnosti ve vakcínu proti onemocnění covid-19. Report také osvětluje postupy sociálních sítí při odhalování takových praktik.

Pacienti očkovaní vakcínou proti covidu.
Zdravotní sestřička drží v ruce ampulku s vakcínou proti koronaviru.

Tak třeba největší sociální síť Facebook zakazuje veřejné šíření dezinformací o koronaviru i vakcíně, přesto k němu dochází. Uživatelé totiž mohou vytvářet „soukromé“ skupiny, které vakcinaci zpochybňují a mají až tisíce členů. Falešná tvrzení nesouvisející přímo s covidem-19, ale například i s jinými druhy očkování, jsou pak někdy po přečtení kontrolory dokonce opatřena štítkami o kontrole faktů, píše Washington Post.

V uplynulých měsících Facebook nicméně odstranil například dvě hlavní skupiny zaměřené proti očkování a podnikl další kroky, které podle CCDH vedly k oslabení hlasu členů nebo stoupenců protivakcinačních stránek a skupin v počtu 3,2 milionů. 

„Zavázali jsme se oslovit co nejvíce lidí s přesnými informacemi o vakcínách a za tímto účelem jsme zahájili partnerství s WHO a Unicef,“ uvedla mluvčí Facebooku Andrea Valloneová. Washington Post však podotýká, že jde o velice malý počet oproti tomu, jak skupiny lidí zaměřených proti vakcínám vzrostly. Celkově má mít ​​425 antivakcinačních účtů na Facebooku, Instagramu, YouTube a Twitteru 59,2 milionu sledujících.

Podle listu lze v nadcházejících měsících očekávat, že bude docházet u dezinformátorů k zaměření na případy, kdy lidé zaznamenali nežádoucí účinky vakcíny, a použití těchto příkladů k argumentaci o nebezpečných vedlejších účincích vakcín. 

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...