Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vakcíny nejsou v EU rozdělované spravedlivě, některé země uzavřely separátní dohody, tvrdí Kurz

Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Kurz. | foto: Lisi NiesnerReuters

Vídeň Vakcíny proti covidu-19 nejsou v Evropské unii rozdělované spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli. Na rychle svolané tiskové konferenci to dnes prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz s tím, že porovnával údaje z Rakouska s čísly některých dalších členských zemí včetně ČR.

Mluvčí Evropské komise k tomu uvedl, že země mohou po vzájemné dohodě upravovat množství původně objednaných vakcín. Rakouský kancléř proto vyzval EU k větší transparentnosti a nápravě současného stavu.

Určité státy podle něj získají dostatečný počet očkovacích látek k imunizaci celého svého obyvatelstva již v květnu, zatímco jiné až koncem léta či na podzim, poznamenal Kurz.

Uvedl například, že Malta obdrží do konce června třikrát více dávek v přepočtu na počet obyvatel než Bulharsko, Chorvatsko pak za stejnou dobu získá dvakrát méně než Nizozemsko.

Vyzval proto k nápravě současného stavu a k větší transparentnosti ohledně distribučního procesu mezi jednotlivými státy. Jako příčinu vidí kancléř postranní jednání v takzvaném řídícím výboru EU (steering board), který podle něj působil jako „bazar“, v němž se uzavíraly dodatečné dohody mezi členskými státy a farmaceutickými firmami. „Musí být vyjasněno, jak vypadají smlouvy ve steering boardu,“ prohlásil Kurz a dodal, že je obtížné se dostat k informacím, „protože všichni členové podepsali ujednání o utajení“.

„Hlavní otázkou musí být, jak to půjde dál v příštích měsících. Pokud se bude pokračovat v tomto trendu, dojde k masivní nerovnosti v EU,“ řekl Kurz a dodal, že skutečné dodávky „odporují duchu Evropské unie“ i ujednání šéfů států a vlád z 21. ledna. Kurz řekl, že dosud o záležitosti hovořil s protějšky z Belgie, Řecka, Polska, Slovinska a Česka a ještě dnes povede další rozhovory. Mnoho šéfů vlád bylo podle něj nerovnoměrnými dodávkami překvapeno.

Vyzval proto k nápravě současného stavu a k větší transparentnosti ohledně distribučního procesu mezi jednotlivými státy.

Evropská komise rozděluje vakcíny ze společných nákupů mezi země podle počtu jejich obyvatel s cílem umožnit všem stejné výchozí podmínky. Mluvčí unijní exekutivy v pátek uvedl, že státy nemusejí využít všechny své přidělené dávky.

„Je možné, že na základě diskusí mezi členskými státy je se společností dojednán nový klíč distribuce vakcín,“ uvedl mluvčí Stefan De Keersmaecker možnou příčinu nerovného rozdělování očkovacích látek. Například Maďarsko nedávno uvedlo, že nehodlá využít své právo na nákup všech vakcín od firmy Moderna, což dává šanci na jejich nákup dalším zemím. Členské země také mohou poskytnout větší podíl ze společných nákupů státům, které jsou v těžké situaci, z čehož v průběhu března těží například Česko, které získalo 100.000 vakcín z navýšené dodávky firem Pfizer a BioNTech.

Separátní smlouvy s výrobci mluvčí komentovat odmítl. Komise se přitom v minulých měsících k některým individuálním kontraktům s firmami dodávajícími celé EU, které uzavřelo například Německo, vyjadřovala kriticky.

Státy by si podle komise měly během prvního čtvrtletí mezi sebe rozdělit okolo 100 milionů dávek schválených vakcín, ve druhém kvartále to pak má být zhruba trojnásobek. Mluvčí EK dnes zopakoval, že toto množství by mělo stačit ke splnění cíle, jímž je naočkovat 70 % dospělých lidí v EU do konce léta.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?
S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?

Zatímco novorozené miminko bychom měli koupat jen krátce a maximálně 3x do týdne, u batolete si už můžeme z koupání udělat zábavný večerní rituál....