Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vakcíny od AstraZeneky stažené Rakouskem jsou v pořádku, oznámila Evropská léková agentura

Vakcína od firmy AstraZeneca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína od firmy AstraZeneca | foto: Reuters

Brusel  Šarže covidové vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou o víkendu po závažných komplikacích očkovaných lidí přestalo používat Rakousko, je podle Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v pořádku.

Předběžné vyšetřování rakouských případů dospělo k závěru, že vakcíny nejsou příčinou zmíněných zdravotních obtíží, uvedla agentura. Ve zkoumání této šarže, jejíž část dostalo 17 zemí Evropské unie, bude nicméně pokračovat.

Zkoumaný případ se týká dvou žen, které podle rakouského tisku pracovaly jako zdravotní sestry v nemocnici ve městě Zwettl a dostaly očkování ze stejné šarže. Jedna z nich zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve, druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií.

Vakcína od firmy AstraZeneca
Vakcína od firmy AstraZeneca

„V současnosti nic nenaznačuje, že by tento stav způsobilo očkování,“ uvedla EMA. Zmíněné zdravotní problémy nejsou podle ní na seznamu možných vedlejších účinků vakcíny. Šarži, které se po 17 zemích EU, mezi nimiž nefiguruje Česko, distribuovalo na milion dávek, nicméně agentura dále zkoumá.

Vakcínu britsko-švédské společnosti EMA doporučila k podmínečnému využívání v zemích EU v únoru. Klinické testy a data shromážděná při očkování podle agentury ukázaly, že preparát je bezpečný a účinný.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...