18. září 2019 15:34, aktualizováno  16:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Válečného štváče‘ Johna Boltona nahradí ve funkci bezpečnostního poradce Robert O’Brien

Robert O’Brien. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert O’Brien. | foto: Reuters

Washington D.C. Americký prezident Donald Trump oznámil, že hodlá do funkce svého bezpečnostního poradce jmenovat Roberta O’Briena, dosavadního zvláštního prezidentova vyslance pro záležitosti rukojmích. Trump to ve středu napsal na twitteru. O’Brien nahradí Johna Boltona, který na prezidentovu žádost post nejdůležitějšího prezidentova poradce opustil minulý týden.

Nový bezpečnostní poradce bude už čtvrtým, který byl jmenován během Trumpova působení v Bílém domě.

Trump ve svém tweetu napsal, že „s Robertem dlouho a usilovně spolupracoval“. V nové funkci podle prezidenta odvede skvělou práci. Právník O’Brien, který jako prezidentův zmocněnec působil na americkém ministerstvu zahraničí, je podle agentury Reuters dobře známou osobou mezi republikány, kteří se zabývají zahraniční politikou.

O’Brien ve své dosavadní funkci udržoval kontakt s rodinami Američanů zadržovaných v zahraničí a radil vládě v otázkách týkajících se rukojmí. Pomáhal rovněž při přípravě justiční reformy v Afghánistánu za vlád George Bushe mladšího a Baracka Obamy.

Pro odvolání Boltona Trump uvedl několik důvodů. Řekl o něm, že nevycházel dobře s dalšími členy vlády a navíc svým postojem rozhněval severokorejského diktátora Kim Čong-una. Trump také uvedl, že s Boltonem nesouhlasil ani v záležitostech Venezuely.

Právník Robert O'Brien je od loňského května zvláštním vyslancem amerického prezidenta pro záležitosti rukojmích. V minulosti pracoval i v administrativě prezidenta George Bushe mladšího. Byl například americkým zástupcem ve Valném shromáždění OSN a pracoval také ve vedení odboru ministerstva zahraničí pro reformu justice v Afghánistánu.

 • Rodák z Los Angeles vystudoval práva na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles získal bakalářský titul v oblasti společenských věd.
 • V lednu 2016 si založil společně se soudcem Stephenem Larsonem právnickou firmu Larson O’Brien, pracoval rovněž pro známou právnickou společnost Arent Fox.
 • V letech 1996 až 1998 pracoval jako právník v jedné z komisí Rady bezpečnosti OSN, která se věnovala reparacemi Iráku pro válkou postižený Kuvajt, a pracoval také ve vojenské prokuratuře.
 • V letech 2008 až 2011 byl členem vládního výboru, který se zabývá bojem proti pašování kulturních předmětů a starožitností.
 • Byl členem volebního štábu republikána Mitta Romneyho, kterého v prezidentských volbách v roce 2012 porazil Barack Obama.
 • V červenci vzbudila zájem médií informace, že Trump poslal O'Briena, aby sledoval proces s americkým rapperem A$AP Rockym, který čelil ve Švédsku obvinění z napadení při pouliční rvačce koncem června v ulicích Stockholmu a který byl nakonec odsouzen k podmínce a pokutě.
 • ČTK
  Premium

  Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

  Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

  iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

  iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

  Premium

  Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

  Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
  Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

  Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.