Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Váleční veteráni často sahají po ‚kouzelných‘ houbičkách. Britští experti chtějí zlegalizovat testování

Svět

  11:28
Velká Británie - Vojáci po návratu z bojišť často trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Vykazují tak příznaky úzkosti, stresu a deprese. Někteří si pomáhají užíváním halucinogenních drog, což je ale protizákonné. Experti proto usilují o zahájení výzkumu, který by dokázal, že takzvané kouzelné houbičky a jiné látky s psychotropními účinky opravdu pomáhají a jejich používání proti PTSD by se tak zlegalizovalo.

Lysohlávky foto: Reprofoto

Tým Lékařské Univerzity v Jižní Karolíně (MUSC) vedl klinickou studii, při které vědci zjistili, že pacienti, co trpí PTSD a užívali při terapii lysohlávky, dosahovali většího pokroku a zlepšení než ostatní pacienti. 

Řidič bouraného kloubového autobusu ve Varšavě před jízdou požil drogy, hrozí mu 15 let vězení

V Británii je ale podle listu The Guardian problematické takové studie provádět, protože halucinogeny jsou ilegální. Vznikla proto pracovní skupina složená z akademiků, výzkumných pracovníků, odborníků na politiku a průmyslových partnerů, která má začít lobovat za změnu zákona, aby vědci mohli provádět klinické testy.

Ve skupině je také i britský profesor David Nutt z vědecké asociace Drug Science. Také on se dříve domníval, že stavy způsobené drogami by u vojáků s PTSD mohly vyvolat spíše negativní účinky. Ale dnes, s přihlédnutím k tomu, kolik veteránů se samo léčí tímto způsobem, je už přesvědčený o opaku. „Chtěl bych obnovit studii, protože věřím, že psychotropní látky by mohly zlepšit kvalitu života mnoha bývalých vojáků,“ uvedl pro The Guardian.

Po teroristickém útoku mám PTSD, svěřila se zpěvačka Ariana Grande. Ukázala ‚rozsvícené‘ snímky svého mozku

Podobný názor má i konzervativní poslanec Crispin Blunt, který sloužil jako armádní důstojník a s PTSD u vojáků se setkal. „Velká Británie potřebuje bezpečnou, profesionální a legální cestu k léčbě halucinogenními látkami, aby veteráni s posttraumatickou stresovou poruchou nemuseli jezdit ze země pro ‚lék‘ nebo dokonce obcházet zákony,“ citoval Blunta The Guardian. 

Posttraumatická stresová porucha je duševní onemocnění, které vzniká na základě traumatické události a závažného stresu. Člověk, který takovou poruchou trpí, může prožívat v myšlenkách a snech zažité události stále znovu. Dále může mít symptomy, jako jsou deprese, úzkosti, zlost a zármutek. Časté jsou problémy s nespavostí, soustředěním nebo výpadky paměti.

Autor: