3. ledna 2013 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válečný turista. Japonec jezdí na dovolenou do Sýrie

Povstalec projíždí ulicemi Aleppa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povstalec projíždí ulicemi Aleppa. | foto: Reuters

ALEPPO Svérázným způsobem se rozhodl oživit nudnou každodenní pracovní rutinu japonský řidič kamionu Tošifumi Fudžimoto. Dpřává si vysoce adrenalinovou dovolenou, při níž riskuje život během návštěv frontových linií ve válkou zmítané Sýrii. Sám se označuje za "turistu v zóně konfliktu".

Svému šéfovi Fudžimoto řekl, že jede do Turecka, jinak by ho prý označil za blázna. Vynaložil 2500 dolarů (asi 48.000 korun) na cestu do Turecka, odtud pak ilegálně přešel na syrské území. Pohybuje se v okolí hospodářské metropole Aleppu na severu Sýrie, kde si za 25 dolarů denně (necelých 500 korun) opatřil ubytování u jistého Syřana, který mu navíc umožňuje používat internet.

Průvodce do bojové linie nesehnal
Každé ráno se prý vydává na frontovou linii. "Chodím tam sám, protože žádný průvodce nechce jít na frontu. Je to velmi vzrušující, adrenalin nesrovnatelný s ničím jiným," řekl tento 45letý rozvedený muž, který prý vede v Japonsku osamělý a monotonní život. Je sice otcem tří dcer, už víc než pět let s nimi ale nemá vůbec žádný kontakt.

Halab je už více než šest měsíců dějištěm zvláště urputných střetů mezi vládními vojáky a povstaleckými bojovníky. Japonec se ale denně neohroženě prochází těmi nejvražednějšími čtvrtěmi tohoto města jen se dvěma fotoaparáty a kamerou. Muž, který chodí s bojovníky Syrské svobodné armády oblečený do uniformy japonské armády, se stal pro místní atrakcí. Helmu ani neprůstřelnou vestu nenosí, protože jsou prý "příliš těžké".

Bojovník syrské povstalecké armády si krátí chvíli v ulicích rozbombardovaného Aleppa.

Bojovník syrské povstalecké armády si krátí chvíli v ulicích rozbombardovaného Aleppa.

Válečná turistikaFudžimoto mluví lámaně anglicky, ještě méně pak arabsky. Dorozumívá se jen díky překladovému programu Google. Pořízené snímky a filmové záběry ze své dovolené v pekle umísťuje na sociálních sítích.

Pobyt v Aleppu není zdaleka jeho první cestou do "horkých oblastí". V září 2012 prý jel do Jemenu v době smrtících srážek kolem americké ambasády, o rok dříve byl v Káhiře v neklidném období následujícím po svržení exprezidenta Husního Mubaraka. Ve válečné Sýrii byl už jednou, koncem roku 2011 se v Homsu účastnil protestní demonstrace proti režimu. A má prý už v plánu pobyt s bojovníky Talibanu v Afghánistánu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ - TRUTNOV

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč