Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odveta za ATACMS? Orešnik jsme chtěli použít už dřív, popřel Gerasimov Putina

  10:49aktualizováno  15:03
Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov v hovoru se svým americkým protějškem Charlesem Q. Brownem Jr. uvedl, že raketový úder raketou Orešnik na ukrajinské město Dnipro byl plánován ještě před tím, než USA povolily Ukrajině použít za hranicemi rakety ATACMS. Popřel tak tvrzení prezidenta Vladimira Putina, který tvrdil, že úder byl reakcí právě na to, že Ukrajina použila americké a britské zbraně k zasažení cílů hlouběji v Rusku.
Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov (21....

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov (21. března 2022) | foto: Profimedia.cz

Telefonát mezi Gerasimovem a Brownem se odehrál 27. listopadu, tedy jen šest dní po odpálení balistické rakety Orešnik na Dnipro. Kapitán Jereal Dorsey, mluvčí generála Browna, uvedl, že hovor se uskutečnil na žádost ruské strany.

Gerasimov si prý přál, aby Brown o jejich telefonátu veřejně nehovořil. „Na žádost generála Gerasimova generál Brown souhlasil, že hovor nebude proaktivně oznamovat,“ sdělil Dorsey. Možná i proto, že tajně popíral Putinova slova.

Odpálení rakety Orešnik z 21. listopadu totiž Moskva prezentovala jako odvetu za první použití amerických a britských zbraní na cíle hluboko v ruském území.

Podle informací zveřejněných listem The New York Times však Gerasimov během telefonátu Brownovi sdělil, že útok byl plánován už před rozhodnutím Bílého domu povolit Ukrajině použití raket ATACMS v Rusku.

Ruské ministerstvo obrany k telefonátu mezi Gerasimovem a Brownem uvedlo, že v jeho rámci „byly Spojené státy informovány o vojenských cvičeních ve východní části Středozemního moře, při kterých byly odpalovány vysoce přesné rakety.“ Ruskojazyčný servis BBC dodal, že další podrobnosti Moskva nezveřejnila.

Gerasimov se svým americkým protějškem naposledy hovořil v říjnu v roce 2022, tedy asi půl roku poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Tehdy ještě hovořil s Brownovým předchůdcem Markem Milleym. Toho Brown ve funkci šéfa náčelníků štábů vystřídal loni v říjnu.

O Orešniku je známo jen málo, přesto někteří experti upozorňují, že to nemusí být zcela nově vyvinutá raketa, jak tvrdí Putin. Často v této souvislosti zmiňují raketu RS-26 Rubež, která vychází z RS-24 Jars, která je známá jako Topol-MR. Ukrajinská rozvědka zase uvedla, že raketa je mobilní systém Kedr (Cedr). Server RBK Ukrajina vyvozuje, že tento systém je evolucí rakety Rubež.

O samotném odpalu rakety napsal server The Kyiv Independent, že Moskva ho vnímala spíše jako ukázku sílu než snahu o vyhrocení války. To naznačuje i Putinovo vyjádření, že terčem se mohou stát rozhodovací centra v Kyjevě. Takové vyjádření spíše šíří strach, než ohlašuje možnost bezprostředního útoku, dodal portál.

Autor: