Hášim Safíjuddín je šéfem výkonné rady militantního hnutí Hizballáh, jehož vojenské křídlo považuje EU za teroristickou organizaci.
Je bratrancem bývalého vůdce hnutí Hasana Nasralláha, který byl zabit při izraelském úderu v Bejrútu 27. září. Považován je za jeho pravděpodobného nástupce. Na americkém seznamů teroristů je Safíjuddín od května roku 2017.
Izraelská armáda v pátek oznámila, že ve čtvrtek provedla „přesně cílený, na zpravodajských informacích založený úder“, při němž byl zabit Muhammad Rašíd Sakáfí, šéf skupiny zodpovědné za spojovací techniku a telekomunikační sítě Hizballáhu.
Výbuchy tisíců pagerů a vysílaček, které se připisují Izraeli, byly první fází současné intenzivní izraelské vojenské operace proti Hizballáhu.
„Sakáfí vynaložil značné úsilí na rozvoj komunikačního potenciálu mezi všemi útvary Hizballáhu v průběhu všech období operací s cílem udržet tok informací v celé teroristické organizaci,“ cituje portál The Times of Israel (ToI) armádní prohlášení. Sakáfí byl šéfem spojařů Hizballáhu od roku 2000. Není zřejmé, zda úder proti Sakáfímu je totožný s úderem, jehož cílem měl být Hášim Safíjuddín.
Izraelský ministr obrany Joav Galant řekl, že „Hizballáh dostává jednu ránu za druhou. Zlikvidovali jsme Nasralláha a máme připravena další překvapení. Některá již byla provedena, některá provedena teprve budou.“ Podle ToI to Galant pronesl při návštěvě vojenské základny na severu Izraele.
Podle libanonských médií byl noční útok na bejrútském jižním předměstí Dahíja, které je baštou hnutí Hizballáh, mohutnější než úder, který zabil Nasralláha. BBC informovala o mohutných explozích blízko Mezinárodního letiště Rafíka Harírího v Bejrútu, které se nachází v sousedství Dahíji.
Izrael tento týden zahájil pozemní vojenské operace v jižním Libanonu jako další fázi dlouhodobého konfliktu s Hizballáhem. Libanonské hnutí a izraelská armáda se ostřelovaly přes hranici prakticky každý den od loňského října, kdy Izrael zahájil v Pásmu Gazy válku proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v odvetě za jeho útok v jižním Izraeli.
Situace v Libanonu prudce eskalovala po explozích tisíců komunikačních zařízení využívaných Hizballáhem v polovině září a po následném rozsáhlém izraelském bombardování libanonských pozic Hizballáhu, při němž bylo zabito mnoho členů vedení tohoto hnutí včetně jeho vůdce Hasana Nasralláha.