Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael podnikl razii v sídle úřadu OSN v Gaze, Hamás tam podle něj osnoval útoky

Manévry izraelského tanku u hranic Izraele a Gazy (9. července 2024) foto: Reuters

Izraelští vojáci v noci na středu uskutečnili razii v ústředí úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) ve městě Gaza. Budovu podle tvrzení armády využívali teroristé z Hamásu a Palestinského islámského džihádu k plánování útoků proti izraelským jednotkám v oblasti. Informovaly o tom agentura AFP a web The Times of Israel.
  11:21aktualizováno  15:15

Izraelské síly začátkem tohoto týdne spustily rozsáhlou vojenskou operaci v Gaze proti buňkám Hamásu a Palestinského islámského džihádu, které tam na základě zpravodajských informací dosud působí, a vyzvaly k evakuaci tisíce civilních obyvatel hustě obydlených čtvrtí města.

Také ve středu armáda uvedla, že před zahájením razie v sídle UNRWA nejprve otevřela humanitární koridor pro civilisty. Při samotné akci pak vojáci podle armády zabili či zadrželi několik ozbrojenců a zajistili množství zbraní.

„Po otevření koridoru, který měl usnadnit evakuaci civilistů z oblasti, vojáci provedli cílený zásah na místě, zlikvidovali teroristy v boji zblízka a nalezli velké množství zbraní,“ uvedla armáda v prohlášení. Úřad UNRWA na dotaz agentury AFP uvedl, že nemá k věci bezprostředně žádné informace.

Izrael hlásí likvidaci teroristů a tunelů

V rámci jiné operace ve čtvrti Šidžajáh ve východní části města vojáci za uplynulý den zabili „desítky teroristů“ a zničili podzemní tunel, uvedla armáda. Boje pokračovaly také v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde vojáci podle prohlášení armády „za poslední den zabili několik teroristů, lokalizovali zbraně a zničili tunely“. Ve střední části pásma armáda provedla několik úderů pomocí dronů proti členům Hamásu, kteří se podíleli na výstavbě tunelů a odpalovali rakety proti jejím jednotkám, dodala armáda.

Zdravotníci nemocnice, která přijala těla obětí, agentuře AP sdělily, že izraelské vzdušné údery na tři domy v uprchlickém táboře Nusajrát ve střední části Pásma Gazy usmrtily 12 lidí včetně pěti dětí. Agentura podotkla, že její novinář na místě měl možnost těla přepočítat. Čtvrtý úder na dům v Dajr Balahu v oblasti, která je označována za „bezpečnou humanitární zónu“, zabil čtyři muže, tři ženy a jedno dítě, uvedla AP s odvoláním na zdravotníky.

Agentura Reuters píše, že Izrael ve středu nad Gazou shazoval letáky, tentokrát s mapkou vyznačující „bezpečné trasy“ pro evakuaci celého města, nejen některých čtvrtí jako v minulých dnech. Letáky vyzývají civilisty, aby se vydali na jih po dvou trasách do střední části Pásma Gazy.

Válka v Pásmu Gazy

Podle svědectví místních obyvatel izraelské síly pokračovaly v postupu do dvou čtvrtí města, přičemž vojáci pročesávali dům po domu, některé z nich nejprve ostřelovaly tanky. Hlavní silnici vedoucí ke středomořskému pobřeží kontrolují izraelské hlídky a střechy některých výškových budov, které dosud stojí, obsadili ostřelovači.

Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že mu telefonují desítky zoufalých obyvatel města, kteří zůstali uvězněni ve svých domovech, záchranáři se k nim však kvůli intenzivnímu bombardování nemohou dostat. „Informace přicházející z města Gaza ukazují, že tamní obyvatelé žijí v tragických podmínkách. (Izraelské) okupační síly nadále útočí na obytné čtvrti a vyhánějí lidi z jejich domovů i přístřešků,“ uvedla organizace v prohlášení.

Německá kritika Izraele

Izraelská armáda schytala ve středu dopoledne ostrou kritiku od Německa, které se ohradilo proti úternímu útoku nedaleko školy v Abasánu na jihu Pásma Gazy. Zemřelo při něm nejméně 29 lidí.

„Civilisté, a právě děti, se nesmějí ocitnout mezi frontami. Opakované útoky izraelské armády na školy musejí přestat; musí rychle přijít vyšetřování,“ napsalo německé ministerstvo zahraničí.

Izraelský nálet v úterý podle palestinských zdravotníků zasáhl stany, v nichž byly před vzdělávacím zařízením ubytovány vysídlené rodiny. Následky útoku jsou patrné na záběrech, které na síti X zveřejnila televize al-Džazíra. Je na nich vidět řada zkrvavených těl a množství zraněných, kterým se snaží pomáhat lékaři i civilisté.

Francouzská diplomacie uvedla, že je nepřijatelné, aby se izraelské údery v Pásmu Gazy zaměřovaly na školy, zejména na ty, v nichž žijí civilisté vysídlení v důsledku bojů. Připomněla, že od soboty šlo již o třetí nálet na školu, v níž se ukrývali lidé, kteří sem prchli z jiných části palestinského území. „Vyzýváme, aby tyto údery byly plně vyšetřeny,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení.

Autoři: ,