Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válka kvůli Eurovizi: Ukrajinci řeší, jestli pustit ruskou vozíčkářku. Zpívala na Krymu

Zpěvačka na vozíčku Julija Samojlovová při svém vystoupení na zahajovacím... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka na vozíčku Julija Samojlovová při svém vystoupení na zahajovacím... | foto: AP/ČTK

KYJEV/PRAHA Přestřelka mezi Ukrajinou a Ruskem kvůli soutěži Eurovize pokračuje. Ukrajinská Národní bezpečnostní služba (SBU) má podle jejího šéfa Vasyla Hrycaka připraveny veškeré dokumenty, které povedou k vyhoštění ruské soutěžící Julije Samojlovové. Je pro ně nepřijatelná, protože navštívila Krym po anexi a podle zákonů Ukrajiny tak vstoupila na její území nelegálně.

Na začátku března ohlášená účast zpěvačky v nadnárodní pěvecké soutěži vyvolala pozdvižení. Rusové jsou obviňováni z toho, že její nasazení je taktický krok v propagandistickém boji proti Ukrajině. Kvůli tělesnému postižení je totiž připoutaná k vozíčku.

„V této chvíli zatím oficiální rozhodnutí ohledně Samojlovové nepadlo. Mohu ale prozradit tajemství, že potřebný dokument je podepsán,“ řekl v pondělí Hrycak o případném vyhoštění ruské zpěvačky z Ukrajiny. Připomněl, že porušila ukrajinské zákony, když vystoupila na vlasteneckém festivalu Svět sportu a dobra na Krymu v roce 2015, tedy po ruské anexi. „Podle mě by na ukrajinskou půdu vstoupit neměla,“ dodal šéf SBU.

Podle organizátorů Eurovize je finální rozhodnutí na ukrajinských představitelích. „Byli jsme ujištěni, že účast bude umožněna všem, kdo se přejí soutěže zúčastnit a nejsou pro její bezpečnost žádnou hrozbou,“ stojí v prohlášení Eurovize.

V očích šéfa SBU Hrycaka je to ale jinak. Přitěžujícími okolnostmi jsou podle něj opakovaná vyjádření Samojlovové na sociálních sítích, v nichž „sdílela svoje názory na Ukrajinu, její představitele a její kurs směrem k evropské integraci“.

Jamala ve vyšívance.
Soutěž Eurovizer (Eurovision) 2017 - vizuál.

Na jaře 2014, po obsazení Krymu Rusy, Julija mimo jiné napsala: „Ti, kdo se teď zakopali u moci v Kyjevě, chtějí prodat Ukrajinu EU, ale Evropská unie potřebuje Ukrajinu jen pro vytvoření nepřátelské hranice s Ruskem.“

Válka na kulturní frontě

Sedmadvacetiletá Julija Samojlovová se narodila jako zdravé dítě. Její potíže začaly podle rodičů po očkování. Teď je trvale připoutána k vozíčku. Doposud se v Rusku proslavila především svou účastí v pěvecké soutěži Faktor A, kde v roce 2013 skončila na druhém místě. O rok později zpívala na zahájení paralympijských her v Soči. Přesto není v Rusku příliš známá a proto ohlášení její reprezentace Ruské federace v Eurovizi 2017 s písní „Flame Is Burning“ bylo nečekané.

CO JE EUROVIZE

Jde o každoroční hudební soutěž pořádanou zeměmi, které jsou aktivními členy Evropské vysílací unie. Probíhá od roku 1958. Pořadatelem je vždy stát, jehož reprezentant zvítězil v uplynulém ročníku.

Letos soutěž uspořádá v polovině května Kyjev, jehož zpěvačka Jamala zvítězila loni. Českou republiku bude zastupovat zpěvačka Martina Bárta, členka německé jazzové skupiny 4 To The Bar.

Česko se soutěže zúčastnilo pětkrát. Nejdále se loni dostala Gabriela Gunčíková, která se probojovala se skladbou I Stand do velkého finále. V něm skončila předposlední.

I když Samojlovová nezpívá špatně, vyvolává především lítost, což je nejspíš důvod, proč si ji ruský státní První kanál vybral. Rusové ale nemají za cíl v soutěži zvítězit, jak píše ruský server The Moscow Times. Eurovize je pro ně příležitost, díky které by chtěli ukázat morální převahu.

V roce 2014 byla ruské představení na Eurovizi vypískáno. Minulý rok Rusko skončilo třetí. Porážka ale byla o to hořčí, že titul získala zástupkyně Ukrajiny. Potupě navíc přidalo, že zvítězila zpěvačka Jamala, zástupkyně menšiny krymských Tatarů zpívající o útlaku jejích předků za Stalinovy sovětské vlády.

I proto je přirozené, že pro část Rusů se stala Samojlovová hrdinkou, která na kulturní frontě pokračuje ve válce s Ukrajinou. I kdyby to otevřeně nepřiznali, vždy bude její volba brána jako politický čin. „Julija je unikátní zpěvačka, okouzlující dívka a zkušená soutěžící,“ uvedl na účet Samojlovové šéf ruské delegace při Eurovizi Jurij Aksjuta.

Především hudební experti a novináři z nezávislých médií ovšem rozhodnutí ruské vládní televize kritizují jako „politické, účelové a zbabělé“. I Dmitrij Jestifejev z ruského portálu Gazeta.ru, obvykle loajálního ke Kremlu, pokládá fakt, že Rusko vyslalo do soutěže invalidní zpěvačku, za poněkud nešťastný. „Snažíme se v boji krýt fyzickým handicapem postižené dívky,“ prohlásil v jednom z mnoha televizních pořadů věnovaných Eurovizi.

Stejného názoru je i slavný ruský hudební publicista Arťom Troickij, první propagátor rockové muziky v SSSR: „Naše média hovoří o Ukrajině jako o zemi plné fašistů, které vede kyjevská junta – a tam, kde vládne tento krvavý režim, posíláme invalidní dívku? To není chlapské, ale podlé chování.“

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!