Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci odrážejí útoky u Bachmutu, pokračují v obnovení dodávek energií

Ukrajinští vojáci drží své pozice v Bachmutu v Doněcké oblasti na Ukrajině. (17. prosince 2022) foto: AP

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili ruské útoky u více než 15 obcí na východě země včetně Bachmutu v Doněcké oblasti, oznámil v neděli ukrajinský generální štáb. V obci Časiv Jar v Doněcké oblasti zemřel po ruském útoku civilista. Ukrajina mezitím pokračuje v práci na obnovení dodávek energií.
  9:47aktualizováno  16:22

Ruská invazní armáda v uplynulém dni podnikla na Ukrajinu pět raketových útoků a ve 42 případech pálila ze salvových raketometů, píše generální štáb v ranní operační svodce. Tyto útoky Ukrajinci úspěšně odrazili.

„Nepřítel se snaží vylepšit svou taktickou pozici v (oblasti) Lymanu a soustředí své úsilí na vedení útočných akcí u Bachmutu a Avdijivky,“ uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil. Ukrajinské jednotky podle něj naopak zasáhly osm míst, kde se soustředili ruští vojáci, dvě řídící stanoviště a čtyři muniční sklady.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ihned ověřit z nezávislých zdrojů.

Šéf správy v Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko v neděli ráno informoval na komunikační síti Telegram o další civilní oběti ruské invaze. „Rusové 17. prosince zabili civilistu v obci Časiv Jar v Doněcké oblasti. Další člověk byl v regionu zraněn,“ napsal Kyrylenko bez dalších podrobností.

Ukrajina mezitím pokračuje v práci na obnovení dodávek energií po pátečním rozsáhlém vzdušném útoku na svou infrastrukturu, který zasáhl řadu míst včetně Kyjeva nebo druhého největšího ukrajinského města Charkova. Způsobil mimořádné výpadky elektřiny v celé zemi a omezil dodávky tepla a vody.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním proslovu v sobotu oznámil, že se podařilo obnovit dodávky elektřiny pro téměř šest milionů lidí. Během dne o obnovení dodávek elektřiny do celého regionu informoval šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko pak v neděli ráno uvedl, že v metropoli se podařilo znovu plně zajistit dodávky tepla. „Město po posledním ostřelování obnovuje všechny služby,“ napsal.

Už v sobotu hlásil, že všichni obyvatelé Kyjeva mají i tekoucí vodu. Podle agentury Reuters zůstávala v sobotu pozdě večer asi třetina města stále bez proudu.

Při ostřelování Belgorodské oblasti na západě Ruska zemřel jeden člověk, dalších osm jich utrpělo zranění, uvedl později v neděli na svém telegramovém účtu gubernátor Vjačeslav Gladkov. Ve svém dřívějším příspěvku informoval, že nad Belgorodem a jeho okolím pracoval systém protivzdušné obrany.

„Sedm lidí je teď v nemocnici, jeden z nich leží na jednotce intenzivní péče,“ uvedl Gladkov. Poškozena je podle něj mimo jiné místní drůbežárna. „Právě tam jeden člověk zemřel a jeden byl zraněn,“ napsal ruský činitel. Poškozeno je podle něj také několik domů či automobilů.

Gubernátor neupřesnil povahu ostřelování, ani odkud přišlo. Ve svých zprávách informoval o „příletu střely“. Ruská státní agentura TASS ve své zprávě obvinila z útoku ukrajinskou armádu. Kyjev se k útokům za svou východní hranicí oficiálně nevyjadřuje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!