Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové zasáhli obytný dům v Oděse, zemřelo nejméně 19 lidí. Raketu odpálil bombardér nad Černým mořem

Svět

  6:50aktualizováno  15:55
Počet obětí zásahu několikapatrového obytného domu ruskou raketou v ukrajinském přístavním městě Oděsa v noci na pátek stoupl na dvacet. Mezi 20 mrtvými je i jedenáctiletý chlapec, mezi čtyřmi desítkami z raněných je šest dětí a těhotná žena. Podle mluvčího německé vlády Steffena Hebestreita se ruský prezident Vladimir Putin bude muset z útoku zodpovídat.

Berlín uvedl, že ruskou akci odsuzuje. „Ruský prezident Putin a další činitelé se budou muset zodpovídat (z útoku),“ uvedl Hebestreit. Útok podle něj ukazuje, že Rusko vědomě počítá s úmrtím civilistů. „Ruská strana, která znovu mluví o vedlejších škodách, je nelidská a cynická,“ dodal mluvčí o útoku, při nemž zahynulo dvacet osob.

Předchozí bilance byla 18 mrtvých a 38 raněných, dodává stanice BBC. U zničeného domu pracují záchranáři, v troskách pátrají po případných přeživších.

Jeden vchod v bloku devítipatrových domů je kompletně zničený, dodal Bratčuk. V důsledku výbuchu začala hořet i sousední budova. Záchranná operace pokračuje, někteří lidé zůstali uvězněni pod troskami.

Šéf místních záchranářů Ihor Budalenko dříve v regionální televizi řekl, že z trosek domu se podařilo zachránit 41 lidí, ale že pátrání pokračuje, protože v něm lidí bydlelo více než 150.

Rusko odpovědnost za útok odmítá. „Chtěl bych připomenout, že ruské ozbrojené síly nepracují s civilními cíli,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k obviněním, že útok na civilisty je odplatou za ztrátu pozice na Hadím ostrově.

„Teroristická země zabíjí naše lidi. V reakci na porážky na bojišti bojují proti civilistům,“ řekl pak Andrij Jermak, náčelník štábu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„V důsledku útoku strategických letounů Tu-22 ze strany Černého moře na Bilhorodsko-Dnistrovskyj okres třemi raketami Ch-22 byl zasažen vícepodlažní dům a dvě rekreační zařízení,“ informovalo dnes Jižní velitelství ukrajinských sil. Agentura Reuters původně uvedla, že zasažený obytný dům je přímo v Oděse.

„Kvůli dopadu nepřátelské rakety na výškovou budovu bylo zabito 14 lidí a 30 bylo zraněno, včetně tří dětí,“ napsal ráno Bratčuk na sociální síti Telegram. V příspěvcích zveřejněných jen několik minut předtím uváděl šest obětí a sedm zraněných, včetně tří dětí, počet mrtvých nakonec vzrostl na devatenáct.

Raketu odpálil ruský bombardér nad Černým mořem. Další střela zasáhla rekreační středisko v oblasti města Bilhorod-Dnistrovskyj asi 80 kilometrů jižně od Oděsy. Podle Bratčuka zde zemřeli tři lidé, včetně jednoho dítěte. Další člověk byl zraněn.

Ruskojazyčný servis britské stanice BBC píše, že jde o druhý ruský útok na Oděskou oblast za posledních méně než 24 hodin. Ve čtvrtek během dne dopadly v tomto regionu dvě ruské rakety, podle místních úřadů nezpůsobily materiální škody ani nikomu neublížily.

Rusko se soustředí na Lysyčansk

Jednotky ruské armády a síly proruských separatistů se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků bránících Lysyčansk v Donbasu. Dnes o tom v pravidelných ranních informacích o vývoji války na Ukrajině informoval ukrajinský generální štáb.

„Protivník soustředí úsilí na obklíčení našich jednotek v oblasti Lysyčansku ze západu a z jihu, aby získal plnou kontrolu nad Luhanskou oblastí,“ uvádí ukrajinský generální štáb. Rusové podle něho podnikají bleskové útoky s cílem zablokovat logistickou podporu obránců Lysyčansku. Snaží se získat pod kontrolu hlavní silniční tah mezi Bachmutem a Lysyčanskem, ale bez úspěchu.

Agentura DPA píše, že se tvrdé boje vedou o rafinerii, která se nachází asi sedm kilometrů na západ od Lysyčansku. Ruská média informují o tom, že ukrajinské síly už zcela ztratily kontrolu nad tímto místem.

V Charkovské oblasti ruské jednotky brání dříve obsazené pozice a systematicky ostřelují ukrajinské vojáky, aby jim překazily jejich akce, informuje ukrajinský generální štáb. Terčem ruských dělostřeleckých útoků se stalo několik městeček na východ od Charkova.

Americký Institut pro výzkum války (ISW) ve své zprávě shrnující dění na bojišti ve čtvrtek uvedl, že skutečnost, že se Rusové stáhli z Hadího ostrova v Černém moři, poněkud zmírní tlak na ukrajinské pobřeží. Rusové z ostrova odvezli systémy protivzdušné obrany a protilodní raketové systémy. Nicméně ústup z této pozice neznamená konec ruské blokády moře, protože ruské síly mají na okupovaném Krymu a v obsazené Chersonské oblasti protilodní pozemní systémy, kterými mohou ohrožovat ukrajinské i jiné lodě v Černém moři.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat