Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Splňte, co chceme, a utrpení Ukrajinců skončí, zní z Kremlu. Neví se ale, co Putin žádá

Rusko ještě podle Peskova neví, kde jsou hranice anektovaných oblastí foto: Reuters

Teror ukrajinského obyvatelstva skončí, když Kyjev přistoupí na požadavky Moskvy. Tak se dá vyložit vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova jen den poté, co ruské rakety, střely a drony opět masivně ničily energetickou infrastrukturu Ukrajiny. Ve všech ukrajinských oblastech se po středečních plošných výpadcích podařilo obnovit dodávky proudu, uvedl Kyjev.
  15:44aktualizováno  19:13

„Vedení Ukrajiny má všechny možnosti vrátit situaci do normálu, má všechny možnosti urovnat situaci tím způsobem, že splní požadavky ruské strany, a ukončí tak veškeré možné utrpení civilního obyvatelstva,“ prohlásil Peskov.

Mluvčí tyto požadavky blíže neupřesnil. Moskva během války své požadavky měnila. Zpočátku hovořila o „denacifikaci“ a „demilitarizaci“ sousední země.

Evropský parlament ve středu označil Rusko za stát podporující terorismus kvůli záměrným útokům jeho armády na civilní cíle a infrastrukturu.

„Rusko oficiálně přiznalo, že zabíjí civilisty a útočí na celý energetický sektor, aby Ukrajina splnila požadavky invaze, zatímco svět přihlíží, jak mrznoucí země dál bojuje za svou svobodu, a zvažuje, zda teroristu nazývat teroristou,“ okomentoval vyjádření Kremlu Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře.

Představa, že se Ukrajinci nechají „genocidním ostřelováním srazit na kolena“ a budou prosit, aby směli kapitulovat, svědčí o naprosté neznalosti ukrajinského národa, řekl Podoljak serveru Zerkalo. Domnívá se. že Putinův režim i jeho běloruský spojenec Alexandr Lukašenko nemají před sebou budoucnost, která by se dala počítat na roky a léta, ale „vše skončí mnohem rychleji“ - a podobně nečekaně, jako se mnohým zdálo nedávné osvobození Charkovské oblasti a Chersonu.

Obnova dodávek proudu

Ve všech ukrajinských oblastech se po středečních plošných výpadcích způsobených masivními ruskými nálety podařilo obnovit dodávky proudu, domácnosti jsou ale k síti připojovány postupně. Uvedl to Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře.

V Kyjevě bylo dnes v podvečer okolo 70 procent domácností stále bez elektřiny, informovala podle agentury Unian tamní správa. K rozvodné síti byl připojen první reaktor Chmelnycké jaderné elektrárny, kde byly po středečních útocích stejně jako v dalších jaderných zařízeních v zemi odpojeny všechny bloky, uvedl šéf správy Chmelnycké oblasti Serhij Hamalij.

Podle ministra energetiky Hermana Haluščenka se nad ránem energetický systém v zemi podařilo stabilizovat a obnovit napájení kriticky důležitých objektů. „Očekáváme, že jaderné elektrárny začnou fungovat do večera, takže deficit (elektřiny) se sníží,“ uvedl podle agentury Unian ministr.

Ruská protichůdná prohlášení

Peskov také uvedl, že nic neví o schůzce ruských a ukrajinských představitelů, která se podle agentury Reuters konala před týdnem ve Spojených arabských emirátech a byla věnována výměně zajatců a vývozu ruského čpavku, používaného k výrobě hnojiv, přes Ukrajinu. „Ne, vůbec nic o tom nevím. Nic nemohu říci. Slyším o tom poprvé,“ řekl Peskov podle ruské agentury TASS.

Kyjev odmítá vést mírové rozhovory s Moskvou, dokud ruská vojska neopustí ukrajinské území, a rozhodně odmítá jednat s prezidentem Vladimirem Putinem, neboť od únorové invaze podniknuté na jeho rozkaz přišly desítky tisíc lidí o život a miliony musely opustit své domovy.

Putin, který nařídil ruské armádě 24. února napadnout sousední zemi, označil Ukrajinu za umělý státní útvar a upřel jí právo na existenci. Tvrdí, že „kolektivní Západ“ manipuloval Ukrajinci, aby se obrátili proti Rusku a odmítli koncept společné rusko-ukrajinské historie a jediného společného národa.

Putin od začátku války udělal řadu protichůdných prohlášení. Kupříkladu tvrdil, že cílem „speciální vojenské operace“ není okupovat Ukrajinu. Ale sám se na konci září pokusil připojit k Rusku okupované části ukrajinské Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti. Mezitím ukrajinská armáda při své protiofenzívě osvobodila Cherson, jedinou oblastní metropoli, kterou se Rusům za 274 dnů války podařilo dobýt.

Varování před dalšími údery

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov ve čtvrtek v televizi varoval krajany, aby se připravili na další masivní útok ruských raket, který nepochybně přijde. „Víme, že četnost je plus-mínus týden. Takovou dobu potřebují, aby se nachystali k dalšímu masivnímu raketovému útoku. Mezitím Ukrajina zase vylepšuje protivzdušnou obranu. Ale bohužel teroristický režim bude bezpochyby pokračovat v útocích,“ řekl mluvčí podle agentury Unian.

Upozornil, že Rusko sice má už jen omezené množství přesných raket a střel, ale disponuje značnou zásobou raket S-300. Ty jsou sice určeny k sestřelování letadel a dalších vzdušných cílů, ale Rusové je nyní používají k ostřelování pozemních cílů, přestože v takovém případě bývá odchylka i kilometrová, a rakety místo energetických objektů zasahují obytné domy, porodnice a nemocnice.

Ohroženy jsou nadále především města v blízkosti fronty, jako je Záporoží, Charkov, Mykolajiv a Cherson. Server RBK-Ukrajina s odvoláním na údaje od záchranářů dnes napsal, že středeční ruský útok si vyžádal nejméně deset mrtvých a 55 zraněných.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat