Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doživotí pro Rusa za zabití civilisty. Ukrajina odsoudila vojáka za válečné zločiny

Svět

  10:16aktualizováno  13:27
Doživotní trest dostal od soudu v Kyjevě ruský voják Vadim Šišimarin, obžalovaný za zabití 62letého civilisty Oleksandra Šapulina. Svou vinu Rus již dříve přiznal. Jednadvacetiletý voják se podle poroty dopustil válečného zločinu, když neozbrojeného muže zastřelil. Obhájce uvedl, že se jeho klient proti rozsudku odvolá.

Šišimarin je prvním ruským vojákem, jehož odsoudil ukrajinský soud v souvislosti s válkou na Ukrajině za válečný zločin.

Šišimarin byl shledán vinným podle článku 438 trestního zákoníku Ukrajiny. Ten se zabývá porušením válečných zločinů nebo zvyklostí. Verdikt oznámil soudce Serhij Agafonov.

„Vzhledem k tomu, že spáchaný zločin je zločinem proti míru, bezpečnosti, lidskosti a mezinárodního právního řádu, soud nevidí možnost uložit Šišimarinovi trestu odnětí svobody na (kratší) určitou dobu,“ řekl Agafonov.

Porota dospěla k závěru, že Šišimarin střílel po civilistovi s přímým úmyslem. „Příkaz zastřelit civilistu byl nezákonný. Obviněný, který si to uvědomoval, mohl rozkaz odmítnout splnit nebo při střelbě nemířit na oběť,“ vysvětlil soudce. Odmítl tím argument, že mladík plnil rozkaz pouze s cílem zachránit si vlastní život.

Souzený voják sledoval oznamování verdiktu z prosklené buňky umístěné v soudní síni a nedával najevo známky emocí. Většinu času stál s hlavou sklopenou a poslouchal překladatelku.

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, na jehož rozkaz válka proti Ukrajině před 89 dny začala, ještě před vynesením verdiktu řekl, že Rusko bude hledat způsoby, jak vojákovi pomoci.

„Osud každého ruského občana má pro nás prvořadý význam,“ řekl Peskov. Moskva podle něj bohužel prakticky nemá možnost, jak bránit zájmy vojáka na místě, protože ruské zastupitelské úřady na Ukrajině nefungují.

Soud s příslušníkem ruské tankové jednotky začal 13. května v Kyjevě. Šišimarin svou vinu přiznal o čtyři dny později. Vdovu po zabitém civilistovi rovněž prosil o odpouštění.

Vdova po Oleksandru Šapulinovi před soudem požadivala pro okupanta doživotí, ale nebude proti, pokud ruského vojáka vymění za zajaté ukrajinské vojáky z oceláren Azovstal v Mariupolu.

Stříleli po telefonujícím muži na kole

Šišimarin je členem kantemirovské tankové divize z Moskevské oblasti. Poslední den února údajně ukradl auto, aby společně s dalšími čtyřmi ruskými vojáky prchl poté, co na jejich kolonu zaútočily ukrajinské síly.

Telegram

V Čupachivce viděli neozbrojeného civilistu, který jel na kole a telefonoval. Šišimarin měl 62letého civilistu zastřelit, muž pak zemřel na místě.

Podle prokuratury tak mladík učinil, protože dostal od dalšího vojáka rozkaz. Nechtěli totiž upozornit místní na přítomnost Rusů.

Agentura Reuters již dříve napsala, že pro Ukrajinu má soudní proces symbolický význam.

20. května 2022

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...