Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci podle starosty Severodoněck ztratili, útěk z města se komplikuje

ilustrační snímek foto: Reuters

Ukrajinci ztratili kontrolu nad Severodoněckem. Poté, co se jednotky z obléhaného města téměř stáhly jej obsadily ruské a proruské síly. Řekl to starosta Oleksandr Strjuk, podle kterého už město nelze opustit skrze území, které by Ukrajina ještě ovládala. Ukrajinci se stahují na výše položené území kolem Lysyčansku, které je snadnější bránit.
  17:13aktualizováno  17:54

„Město nyní zcela okupuje Rusko. Snaží se tam teď nastolit svou vlastní správu, pokud vím, jmenovali už i nějaké vedení,“ řekl Strjuk v ukrajinské televizi. Předtím starosta potvrdil, že ukrajinští obránci se téměř kompletně stáhli.

Kyjev se nyní snaží o přeskupení jednotek, které se přesouvají do výše položených míst v Lysyčansku a okolí, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Podle něj už nebylo možné v kompletně zničeném Severodoněcku udržet frontovou linii, protože obránci se už neměli kde ukrýt před útoky.

„Neměli bychom čekat na zázrak a na to, že se Rusové unaví a přestanou bojovat. Své území získáme zpátky jen protiútokem,“ řekl Budanov.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj na komunikační síti Telegram napsal, že pokračuje bombardování a ostřelování Severodoněcku i Lysyčansku a že cílem dělostřeleckých a leteckých útoků byl také areál továrny Azot. Tam se stále skrývají civilisté, jak potvrdil i starosta Strjuk.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v sobotu podle portálu BBC sdělil, že továrnu Azot opustilo asi 800 civilistů a že areál je pod kontrolou ruských jednotek, stejně jako celá průmyslová zóna a letiště v Severodoněcku. Stejný počet lidí, kteří opustili továrnu, uvedl i představitel proruské separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) Ivan Filiponěnko, jehož citovala agentura Interfax.

Další představitel separatistů z LNR Andrej Maročko na Telegramu napsal, že jednotky ruské armády a proruských separatistů obsazují i město Lysyčansk. „Už jsou obsazené některé podniky. Bojuje se v ulicích,“ uvedl.

Tvrzení ruských ani ukrajinských představitelů ale nelze nijak ověřit. Gubernátor Hajdaj na Facebooku napsal, že okupační síly se pokoušejí o blokádu města z jihu, což by mohla být překážka pro ukrajinské jednotky ustupující ze Severodoněcku.

Obsazením Severodoněcku a Lysyčansku by se Rusko přiblížilo splnění jednoho ze svých deklarovaných válečných cílů, a to získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí. Její území Moskva krátce před únorovou invazí uznala jako samostatnou republiku.

21. června 2022

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...